Rok Pieszego - 2017

Popołudniowe działania "Kontrola drogowa - Pieszy"

Dzisiaj po południu na terenie naszego miasta drogówka będzie prowadziła działania pn. „Kontrola drogowa - Pieszy”. Podstawowym ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, a także kontrola stosowania się przez nich do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Apelujemy do pieszych aby używali różnego rodzaju odblasków. Zadbajmy o bezpieczeństwo.

W godzinach popołudniowych bytomska drogówka będzie prowadziła działania „Kontrola drogowa - Pieszy”. Mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych oraz uświadomienie kierującym samochodami, że oni również są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. W kilku wytypowanych punktach miasta policjanci prowadzić będą wzmożone kontrole. Mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na korzystanie przez pieszych z przejść oraz sposób poruszania się na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników. Policjanci będą podejmować środki prewencyjne w stosunku do nietrzeźwych pieszych powodujących zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Piesi najczęściej popełniają wykroczenia w nw sytuacjach:

  • przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, zza występującej przeszkody, w tym także wtargnięcie na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd,
  • brak elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym
  • niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej
  • poruszanie się po niewłaściwej stronie jezdni.

Najczęstsze wykroczenia kierowców, którzy nie stosują się do przepisów wobec pieszych:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściach dla pieszych
  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania.

Apelujemy do pieszych aby używali różnego rodzaju odblasków. Zadbajmy o nasze i dzieci bezpieczeństwo. Kierowcy znacznie wcześniej będą mogli zauważyć osobę mająca na sobie element odblaskowy. Jest to szczególnie istotne w okresie zimowym, gdzie warunki atmosferyczne są szczególnie niekorzystne.

Powrót na górę strony