Wiadomości

Bytomscy policjanci poznawali historię Miechowic na rowerze

Data publikacji 17.07.2018

W dniu 15 lipca 2018 roku, już po raz kolejny odbyła się wycieczka rowerowa bytomskich funkcjonariuszy, tym razem pod hasłem „Historia Miechowic na rowerze”. W wycieczce tradycyjnie już wziął udział Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu podinspektor Dariusz Dziurka. Mieliśmy również przyjemność po raz kolejny gościć funkcjonariuszy chorzowskiej Policji. W trakcie wycieczki funkcjonariusze wraz z rodzinami i przyjaciółmi, mogli na rowerach poznać ciekawą historię Miechowic. Pomysłodawcą takiej formy poznawania historii połączonej z rekreacją jest mł. asp. Adam Pawełczyk były funkcjonariusz KMP w Bytomiu, który obecnie pełni służbę w KWP w Katowicach.

Trasa wycieczki prowadziła przez starą część Miechowic oraz Miechowicką Ostoję Leśną, która kryje wiele ciekawy miejsc. W trakcie przejazdu uczestnicy zwiedzili podziemia Kościoła pw. Świętego Krzyża, gdzie w krypcie złożone są prochy ludzi, którzy doprowadzili do rozkwitu Miechowic i Górnego Śląska. Była również możliwość wejścia na wieżę kościelną. Po zwiedzeniu kościoła na cmentarzu parafialnym został zapalony symboliczny znicz na grobie mł. insp. Wacława Chajdasa – zmarłego w 2008 r. byłego I Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu.

Funkcjonariusze, mieli również rzadką sposobność obejrzenia wnętrza najstarszej budowli sakralnej w Miechowicach – Kaplicy Św. Barbary, która znajduje się w najwyższym punkcie Bytomia, na Górze Gryca. Kolejnym etapem wycieczki był zabytkowy Park Ludowy, gdzie znajdują się ruiny pałacu baronów miechowickich, Domesów, a później Tiele-Wicklerów, którzy przekształcili wieś Miechowice w znaczący ośrodek przemysłowy. Kolejnym punktem przejazdu był teren Ewangelickiego Domu Opieki "Ostoja Pokoju" oraz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej, gdzie Pani Anna Seemann-Majorek opowiedziała historię Matki Ewy – postaci zasłużonej nie tylko dla Miechowic.

Na trasie wycieczki znalazły się również pozostałości Szybu Południowego nieczynnej już Kopalni Miechowickiej (pierwotna nazwa Preussengrube). Zagadkową historię tego miejsca przybliżył bytomski historyk i pasjonat - Maciej Bartków, autor książki „Tajemnice Szybu Południowego”. W dalszej części trasy, uczestnicy wycieczki w ramach gry terenowej mogli poznać historię miechowickiego lasu, który wcześniej był parkiem, odwiedzić źródło różane, kamienną ławę „Rossen Bank” z 1888 roku, jak również odkryć i poznać pochodzenie tajemniczych głazów narzutowych znajdujących się w lesie. Całość imprezy zakończyła się przy Miechowickim Schronie, gdzie funkcjonariusze z rodzinami i przyjaciółmi mogli spędzić razem czas przy grillu. Najmłodsi uczestnicy otrzymali odblaski i oświetlenie rowerowe, a w czasie całego przejazdu zwracano szczególną uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na miejscu Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu podinspektor Dariusz Dziurka, wręczył podziękowania za okazaną pomoc, wsparcie i życzliwość przy organizowaniu wycieczek rowerowych funkcjonariuszy oraz innych wcześniej realizowanych przedsięwzięć mających na celu popularyzację historię ziemi śląskiej. Wyróżnione w ten sposób zostało:

  • Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” – podziękowania zostały złożone na ręce Prezesa Zarządu Dariusza Pietruch, oraz członka zarządu Ireneusz Okonia.

  • Koło Terenowe „Chorzów” Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” – podziękowania zostały złożone na ręce Jana Rothera.

Podziękowania za zaangażowanie i przygotowanie imprezy otrzymał również Michał Pawełczyk.

Dziękujemy wszystkim innym osobom, które nie zostały wymienione w niniejszym tekście, a okazały nam dużą pomoc i przychylność.

Plany następnych przejazdów rowerowych już są.

 

Powrót na górę strony