Czy wiesz, że ...?
Czy wiesz, jak się zachować w przypadku zagrożenia terrorystycznego?
Polska jest bezpiecznym krajem, ale tak samo jak terroryzm nie zna granic, tak też nie wiadomo, czy jakaś osoba niezrównoważona psychicznie nie zaatakuje w sytuacji dla nas najmniej spodziewanej. Zagrożenia na przykład o incydencie bombowym nie wolno lekceważyć i zawsze trzeba zachowywać czujność. Przebywając w większych skupiskach ludzi staraj się zwracać uwagę na podejrzane i dziwnie zachowujące się osoby np. zdenerwowane bez wyraźnej przyczyny, sprawiające wrażenie, że są pod wpływem narkotyków, ubrane nieadekwatnie do pory roku lub pogody, próbujące zastawiać pakunki w publicznych miejscach. Zwracaj uwagę na będące bez opieki pakunki, reklamówki, plecaki, a nawet samochody pozostawione w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Podejrzanych pakunków nigdy nie dotykaj.
Pamiętaj! O każdej podejrzanej sytuacji należy powiadomić patrol Policji albo zdzwonić na nr 112 i w krótki sposób przekazać komunikat o zagrożeniu, krótko odpowiadać na pytania, liczy się czas.
Pamiętaj! Pomieszczenia ogólnodostępne (korytarze, klatki schodowe, windy, toalety, piwnice, strychy) oraz najbliższe otoczenie zewnętrzne obiektu sprawdzają i przeszukują osoby wyznaczone lub służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w danej instytucji.
Pamiętaj! Po ogłoszeniu ewakuacji zachowaj spokój i opanowanie, pozwoli to sprawnie i bezpiecznie opuścić zagrożony rejon.
Pamiętaj! Po ogłoszeniu ewakuacji opuść obiekt je tak szybko jak to możliwe, zabierając rzeczy osobiste.
Pamiętaj! Identyfikacją i rozpoznawaniem zlokalizowanego ładunku wybuchowego oraz jego neutralizacją zajmują się uprawnione i wyspecjalizowane jednostki i komórki organizacyjne Policji.
Pamiętaj! Jeżeli widziałeś jakieś podejrzanie zachowujące się osoby, postaraj się zapamiętać ich wygląd.