Wiadomości

Fałszywi pracownicy wodociągów znów dali o sobie znać

Data publikacji 31.03.2021

Nie każdy, kto puka do Twojego mieszkania, ma uczciwe zamiary. Sposobów, by wzbogacić się cudzym kosztem, jest wiele. Jeśli zachowasz ostrożność, masz szansę ustrzec się przed kradzieżą pieniędzy lub kosztowności. Apelujemy o rozwagę. Nie dajmy się oszukać!

Do kradzieży doszło wczoraj około południa w jednym z mieszkań w śródmieściu. Wtedy do drzwi mieszkania 85-latki zapukał mężczyzna wraz z kobietą, którzy przedstawili się jako pracownicy wodociągów. Pod pretekstem kontroli instalacji wodociągowej zostali wpuszczeni do środka. Podczas wizyty wykorzystując nieuwagę seniorki, skradli oszczędności oraz biżuterię.

Wszystkie osoby, które mogą pomóc w ustaleniu sprawców tego przestępstwa, prosimy o kontakt osobisty w Komisariacie Policji III przy ul. Rostka 14 lub telefoniczny pod numerem 478533710 albo dzwoniąc do najbliższej jednostki policji na numery telefonów alarmowych 112 i 997.

Pamiętajmy, że oszuści żerujący na ludzkiej niewiedzy i naiwności są bezwzględni. Podają się za przedstawicieli różnego rodzaju instytucji, administracji osiedla, wodociągów, pracowników energetyki, firm handlowo - usługowych itp. Działają przede wszystkim w ciągu dnia. Ich działanie oparte jest na udawaniu kogoś kim nie są albo podawaniu fałszywego celu swojego przybycia. Wpuszczeni do mieszkania, po uśpieniu czujności ofiary wyłudzają od niej pieniądze, przedstawiają fałszywe umowy albo nakłaniają do zakupów wirtualnych rzeczy. Oszuści, w momencie nieuwagi domownika, będąc już w mieszkaniu dokonują także kradzieży rzeczy będących w pobliżu - torebki z przedpokoju, kurtki z portfelem czy kluczyków do samochodu.


Chcąc więc uniknąć ataku ze strony działających w ten sposób przestępców, konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie poniższych zasad:

- nawet będąc w mieszkaniu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki;

- nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer;

- jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. administracji, samorządu, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do Ciebie kierowany. Jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok lub gospodarzem domu.

- jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego; najlepiej, żeby Wtedy towarzyszył Ci ktoś z rodziny, znajomych lub sąsiadów;

- nie przekazuj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty;

- nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny i proszą o przekazanie pieniędzy przez pośredników;

- mając pieniądze i rzeczy szczególnie cenne w domu schowaj je w miejscu trudno dostępnym;

- nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, o Swoich planach życiowych czy członkach rodziny.

Powrót na górę strony