Hulajnogą elektryczną bezpiecznie do celu
Wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych w Bytomiu działają już od 5 miesięcy. Mieszkańcy zyskali nową, niedrogą opcję szybkiego transportu po mieście. Jednak aby podróż hulajnogą była bezpieczna, nie można zapomnieć o zasadach korzystania z tych urządzeń. Policjanci ruchu drogowego przypominają o ważnych zmianach w przepisach ruchu drogowego dotyczących tych pojazdów.
Przed 20 maja bieżącego roku użytkownicy hulajnóg elektrycznych mieli dowolność, jeśli chodzi o sposób poruszania się nimi. Dotychczas przepisy nie były jasne i wiele aspektów nie było uregulowanych prawnie. Jednak na ulicach naszego miasta zaczęło przybywać tego typu pojazdów, powstały nawet miejskie wypożyczalnie. Niestety zwiększyła się też liczba zdarzeń z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych. To zdecydowało o zaostrzeniu prawa, które jasno określa zasady korzystania z tych jednośladów. Policjanci bytomskiej drogówki przypominają o nowych przepisach i zapewniają, że będą one egzekwowane.
Kto może się poruszać hulajnogą elektryczną?
Przepisy zabraniają poruszać się dzieciom poniżej 10 roku życia. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy małoletni porusza się wyłącznie pod opieką osoby dorosłej w strefie zamieszkania. Młodzież w wieku od 10 do 18 lat może korzystać z hulajnogi elektrycznej, ale warunkiem jest posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1,B1,T. Dorośli nie muszą posiadać żadnych uprawnień.
Gdzie możemy poruszać się hulajnogą elektryczną?
Wyznaczona do tego celu została droga dla rowerów lub pas ruchu dla rowerów. W przypadku braku drogi lub pasa ruchu dla rowerów dopuszcza się jazdę po jezdni. Jednak można się nią poruszać w przypadku, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 kilometrów na godzinę. Jazda po chodniku dozwolona jest tylko wtedy, gdy na jezdni odbywa się ruch pojazdów z prędkością większą niż 30 kilometrów na godzinę i brak jest drogi bądź pasa ruchu dla rowerów.
Z jaką prędkością możemy poruszać się hulajnogą elektryczną?
Przepisy określają prędkość dopuszczalną 20 kilometrów na godzinę. Wyjątek stanowi chodnik, gdzie naszą prędkość musimy dostosować do prędkości pieszego.
Co z zachowaniem wobec pieszych?
Poruszając się po chodniku mamy obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszemu oraz co ważne nieutrudniania jego ruchu.
Czego zabrania się podczas korzystania z hulajnogi elektrycznej?
Zabrania się kierowania w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Nie można na hulajnodze przewozić pasażera ani ciągnąć czy holować innego pojazdu. Nie można również czepiać się innych pojazdów. Jadąc po jezdni, nie możemy jechać obok innego uczestnika ruchu. Zabrania się również jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach.
Gdzie możemy się zatrzymać?
Dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym. W razie braku takiego miejsca stajemy jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. Oczywiście, jeśli nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.
Jakie mamy obowiązki?
Musimy sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu takich jak rower, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna musimy zachować bezpieczny odstęp, nie mniejszy niż 1 metr.