Wiadomości

Zwierzę to nie towar!

Data publikacji 28.07.2022

Zwierzę to nie towar, a żywa istota. Zapomniano o tym w jednym ze sklepów zoologicznych w Bytomiu. Przedwczoraj policjanci wspólnie z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii ujawnili, że oferowane do sprzedaży zwierzęta nie miały zapewnionych właściwych warunków do życia. Właścicielowi grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Śledczy zajmujący się przestępczością gospodarczą z bytomskiej komendy prowadzą postępowanie dotyczące niezapewnienia należytej opieki zwierzętom, które oferowane były do sprzedaży w jednym ze sklepów zoologicznych na terenie miasta. Czynności te są następstwem przeprowadzonej kontroli, w której uczestniczyli policjanci oraz inspektorzy weterynarii. Wspólna wizyta funkcjonariuszy w sklepie potwierdziła nieprawidłowości przy hodowli świnek, królików, chomików, myszy, węży, jeży, papug, a także gekonów i agamy. Zaniedbania dotyczyły sprawowania codziennej opieki nad zwierzętami. Śledczy analizują teraz zabezpieczony materiał. Zwierzęta trafiły pod opiekę Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Bytomscy policjanci na co dzień współpracują z organizacjami zajmującymi się zwierzętami i wspólnie kontrolują miejsca, w których one przebywają. stróże prawa sprawdzają wszelkie sygnały i reagują na nieprawidłowości związane z niewłaściwym traktowaniem zwierząt. Znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem, które należy zgłosić organom ścigania. Ustawa o Ochronie Zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku określa zasady obchodzenia się ze zwierzętami i zawiera przepisy karne dotyczące ich niewłaściwego traktowania.

Powrót na górę strony