Wiadomości

„Odblaskowy Ludzik” ostrzega kierowców

Data publikacji 24.08.2022

Przy przejściu dla pieszych na ulicy Wojciechowskiego w Bytomiu stanęły „odblaskowe ludziki”. To innowacyjne oznakowanie ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pieszych. Na razie do końca sierpnia pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu wspólnie z policjantami z bytomskiej drogówki testują urządzenie.

W czerwcu, lipcu i sierpniu bieżącego roku na terenie naszego miasta doszło do 6 wypadków z udziałem pieszych, którzy zostali ranni. W 4 przypadkach za zdarzenie winę ponosił kierowca i aż w 4 przypadkach do potrącenia doszło na przejściu dla pieszych. Analizując ten sam okres w 2021 roku, odnotowano spadek wypadków z udziałem pieszych, prawię o połowę. Jednak bytomscy policjanci cały czas swoje działania mają ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego i szukają też nowych rozwiązań, które do poprawy bezpieczeństwa mogą się przyczynić. Stąd wzięła się wspólna inicjatywa bytomskich policjantów Wydziału Ruchu Drogowego i Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.
Przy przejściu dla pieszych w pobliżu szkoły, na ulicy Wojciechowskiego zamontowane zostały „odblaskowe ludziki”. To innowacyjne oznakowanie, które ma poprawić bezpieczeństwo w rejonie przejścia dla pieszych. Odblaskowa sylwetka przypominająca postać widoczna jest z odległości kilkuset metrów, przyciąga wzrok kierowcy i jest dodatkowym elementem, który ma wzbudzić czujność i sprawić, że kierowcy odruchowo będą ściągali nogę z gazu przed przejściem dla pieszych. Sylwetka sprawdza się w dzień, a także w nocy, dzięki skutecznemu systemowi odblaskowemu. „Ludzik” widoczny jest w nocy z odległości 150 metrów, nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych. W naszym mieście odblaskowe sylwetki będą testowane bezpłatnie do końca sierpnia. W tym czasie mundurowi wspólnie z pracownikami Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów sprawdzą, w jaki sposób innowacyjne oznakowanie wpływa na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Jeśli testy wypadną pozytywnie, jest szansa, że „odblaskowe ludziki” pojawią się na przejściach dla pieszych w różnych miejscach naszego miasta na stałe.
 

  • Przejście dla pieszych z ustawionymi odblaskowymi sylwetkami
  • Odblaskowy ludzik przy przejściu dla pieszych
  • Żółty odblaskowy ludzik
  • Niebieski odblaskowy ludzik
  • Widok w nocy na przejście dla pieszych z dodatkowymi elementami odblaskowych sylwetek
  • Przejście dla pieszych w nocy i świecące elementy

Film VID-20220816-WA0006.mp4

Opis filmu: "Odblaskowe ludziki" przy przejściu dla pieszych.

Pobierz plik VID-20220816-WA0006.mp4 (format mp4 - rozmiar 4.29 MB)

Nagranie audio do_filmu_odbalskowe_ludziki.m4a

Pobierz plik do_filmu_odbalskowe_ludziki.m4a (format mp3 - rozmiar 199.77 KB)

Powrót na górę strony