Wiadomości

Rozpoczęcie roku szkolnego z bytomskimi policjantami

Data publikacji 01.09.2022

Od dzisiaj w okolicach bytomskich szkół porządku i bezpieczeństwa uczniów pilnują policjanci wspierani przez strażników miejskich. Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” ma na celu zminimalizowanie zdarzeń z udziałem najmłodszych uczestników ruchu drogowego. W najbliższych dniach odbędą się też spotkania z uczniami.

Początek roku szkolnego to również czas wytężonej pracy policjantów drogówki i prewencji, którzy w okolicach placówek oświatowych dbają o bezpieczeństwo pieszych. Szczególną ochroną objęci są najmłodsi uczniowie, którzy poznają drogę do swojej szkoły. Mundurowi pokazują maluchom, jak i gdzie bezpiecznie przejść przez jezdnię. Dyscyplinują także rodziców, którzy podwożąc samochodami swoje pociechy zapominają o używaniu fotelików i pasów bezpieczeństwa lub zatrzymują się w miejscach niedozwolonych, stwarzając w ten sposób zagrożenie dla innych pieszych. Już w najbliższych dniach w ramach działań profilaktycznych mundurowi spotkają się z uczniami, by przekazać im najważniejsze informacje na temat bezpieczeństwa podczas codziennej drogi do szkoły. Dodatkowo mundurowi kontrolują prędkość kierowców.


Powracające po długiej przerwie dzieci i młodzież często zapominają o własnym bezpieczeństwie. Dlatego obowiązkiem nas dorosłych jest dbanie o ich bezpieczeństwo nie tylko w domu, szkole, ale też na drodze.
Jeśli odwozisz dzieci, młodzież do szkoły pamiętaj o:
    • korzystaniu z pasów bezpieczeństwa oraz przewożeniu najmłodszych w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących;
    • zatrzymaniu swojego pojazdu w miejscu dozwolonym, aby nie ograniczać widoczności innym kierującym oraz pieszym, którzy przechodzą przez jezdnię;
    • zachowaniu bezpieczeństwa podczas wysiadania dziecka z samochodu.

 
Kierowcy, pamiętajcie o zachowaniu szczególnej ostrożność w rejonach przejść dla pieszych i dostosowaniu prędkość do warunków panujących na drodze. Piesi, również jesteście zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i  przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, pamiętajcie też, że zabronione jest  wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym na przejściu dla pieszych.

Powrót na górę strony