Wiadomości

Odpowiedź na materiał wyemitowany w programie Uwaga! TVN

Data publikacji 09.12.2022

Bytomscy policjanci wykonali wszystkie niezbędne czynności, by jak najszybciej odnaleźć zaginioną 14-latkę z Bytomia. Na podstawie informacji przekazanych za pośrednictwem Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji stronie niemieckiej, nastolatka została odnaleziona przez Policję na terytorium Niemiec. Materiał programu Uwaga! TVN zawiera nierzetelne i nieprecyzyjne informacje i opinie, które mogą sugerować niewłaściwy tryb postępowania Policji.

dn. 8 grudnia 2022 r. w programie Uwaga! TVN wyemitowano materiał pt. „Mamo, zabierz mnie stąd, błagam.” dotyczący odnalezienia i powrotu do kraju zaginionej 14-latki z Bytomia. Informujemy, że przedstawione w programie informacje nie przedstawiają w pełni rzetelnie całości sprawy. W materiale zostały pominięte istotne aspekty prawne, które regulują i wyznaczają obszar działania instytucji, w tym i Policji.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego bytomskiej komendy prowadzili poszukiwania za 14-latką z Bytomia, której zaginięcie zostało zgłoszone 16 października br. Nastolatka wyszła z domu rodzinnego, nie informując, gdzie się udaje. Wcześniej 14-latka uciekała z domu. Policjanci podczas trwających poszukiwań wykonali szereg czynności zmierzających do odnalezienia nieletniej. Stróże prawa m.in. rozpytywali i zbierali informacje od rodziny, szkoły, kolegów i koleżanek nieletniej, przeglądali zapisy monitoringów oraz sprawdzali każdą otrzymaną informację dotyczącą zaginionej. Równolegle prowadzili również szereg czynności operacyjnych. Policjanci podejrzewali, że nieletnia mogła wyjechać za zachodnią granicę, w związku z czym już w pierwszych dniach od zgłoszenia jej zaginięcia przekazali niemieckiej Policji obszerne informacje związane z jej zaginięciem.

18 listopada jeden z bliskich zaginionej przekazał bytomskiej Policji informację, że nieletnia przebywa w Niemczech. Jednak w tym samym czasie, jeszcze przez przekazaniem stronie niemieckiej powyższej informacji pochodzącej od członka rodziny zaginionej, niemiecka Policja odnalazła 14-latkę i wykonywała z nią czynności służbowe, o czym następnie poinformowała stronę polską. Było to możliwe dzięki wcześniejszym informacjom przekazanym stronie niemieckiej przez bytomską Policję za pośrednictwem Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji.

Okazało się, że nieletnia przebywała na terenie Niemiec w towarzystwie 33-letniego obywatela Polski. Wcześniej Prokuratura Rejonowa w Bytomiu przedstawiła temu mężczyźnie zarzut z art. 200 kodeksu karnego (dot. seksualnego wykorzystania osoby małoletniej), a prokuratura zastosowała wobec niego policyjny dozór. 33-latek od czerwca br. miał stawiać się w Komisariacie Policji III w Bytomiu trzy razy w tygodniu. Mężczyzna nie realizował dozoru, o czym w sierpniu została powiadomiona prokuratura, a w grudniu został poinformowany sąd. Jednak mężczyzna ten nie został zatrzymany przez niemiecka Policję podczas odnalezienia zaginionej nastolatki. Było to spowodowane tym, że samo przedstawienie zarzutu nie jest jednoznaczne z wydaniem Europejskiego Nakazu Aresztowania. Za 33-latkiem takiego nakazu nie wydano. Ponadto w trakcie współpracy strona niemiecka poinformowała, że w świetle prawa niemieckiego kontakty fizyczne pomiędzy osobami w wieku 14 i 33 lat nie są przestępstwem. Podstawa do zatrzymania obywatela Polski w Niemczech zaistniałaby więc dopiero wówczas, gdyby popełnił przestępstwo na terenie Niemiec lub gdyby został za nim wydany Europejski Nakaz Aresztowania. W związku z brakiem podstawy prawnej 33-letni mężczyzna, w którego towarzystwie przebywała zaginiona nastolatka, nie mógł zostać zatrzymany przez stronę niemiecką.

Bytomscy policjanci od razu po otrzymaniu informacji o odnalezieniu 14-latki powiadomili Sąd Rodzinny w Bytomiu, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz matkę, która zobowiązała się pojechać po córkę. Sąd Rodzinny w Bytomiu podjął decyzję i wydał postanowienie o umieszczeniu nieletniej po jej powrocie do kraju w placówce opiekuńczo wychowawczej. Obowiązkiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie było sprowadzenie nieletniej do kraju i umieszczenie jej w wyznaczonej placówce, co uczyniono. Nastolatka pomimo powrotu do Polski w dniu 7 grudnia uciekła z placówki.

Powrót na górę strony