Jak spędzić bezpiecznie ferie zimowe?
Dla uczniów ferie zimowe to czas wolny od obowiązków i zajęć szkolnych, który mogą spędzić na zabawie poza domem. Mimo, że aura nie jest w tym roku zimowa, to warto znać podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas spędzania czasu wolnego zimą. Jak bezpiecznie go spędzić? O tym na spotkaniu z dzielnicowym dowiedziały się dzieci ze Szkoły Podstawowej numer 38 w Bytomiu.
Tym razem uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej numer 38 przy ulicy Korczaka w Bytomiu mieli okazję, zapoznać się z tematyką dotyczącą bezpiecznych ferii. O tym, w jaki sposób bezpiecznie spędzać czas wolny od nauki opowiedział dzieciom dzielnicowy Komisariatu Policji V w Bytomiu młodszy aspirant Mariusz Kozłowski. Policjant przypomniał o zasadach przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na podwórku, o konieczności noszenia elementów odblaskowych, o zachowaniu ostrożności w kontaktach z obcymi. Zwrócili uwagę na zasady bezpiecznego przebywania w domu pod nieobecność rodziców. Przestrzegł przed wchodzeniem na lód, mówił też o zachowaniu ostrożności podczas zabaw ze śnieżkami.
Poniżej prezentujemy kilka ważnych zasad bezpiecznego wypoczynku na śniegu i lodzie, o których warto pamiętać, aby uniknąć wypadków:
- Pamiętaj! Wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny, zawsze ryzykujesz! Tylko dobrze zorganizowane i nadzorowane lodowisko gwarantuje bezpieczną zabawę.
- w przypadku załamania lodu, starajmy się zachować spokój i próbujmy wezwać pomoc. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie;
- kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego;
- jeśli w zasięgu ręki mamy grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec;
- jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
- po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody, należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ogrzanego pomieszczenia, pamiętajmy, że nie wolno takiej osoby polewać ciepłą wodą, ponieważ może to wywołać u niej szok termiczny.
A o tym zawsze warto pamiętać:
- wychodząc z domu, ubierz się ciepło. Załóż kurtkę, czapkę, szalik i rękawiczki. Pamiętaj o odblaskach, będziesz lepiej widoczny na drodze. Na łyżwach jeździj tylko na lodowisku. Wchodzenie na zamarznięte rzeki czy stawy jest bardzo niebezpieczne.
- na sankach zjeżdżaj z górki położonej z dala od jezdni i samochodów. Pamiętaj, że przywiązywanie sanek do samochodu jest zabronione.
- uważaj, by w trakcie zabawy śnieżkami nie wyrządzić komuś krzywdy. Kulki nie ze śniegu, a lodu i kamieni są zabronione.
- nie przechodź pod zwisającymi z dachu soplami, ani ich nie strącaj.
- na wycieczkę zabierz naładowany telefon komórkowy, w razie wypadku wezwij pomoc.
- kiedy jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi nieznajomym. Nie nawiązuj kontaktu z obcymi, nie podawaj swojego adresu.
- zachowaj zasady bezpieczeństwa w sieci. Nigdy nie wiesz, kto siedzi po drugiej stronie.
- nie baw się zapałkami. Włączanie kuchenki gazowej czy rozpalanie w piecu pozostaw dorosłym.
- gdy zobaczysz leżącą na mrozie osobę, zadzwoń pod numer 112.