Wiadomości

„Jazda na suwak”-drogówka wyjaśnia, na czym polega manewr naprzemiennej jazdy

Data publikacji 30.01.2023

Już od dłuższego czasu trwają zmiany na ulicy Strzelców Bytomskich, w rejonie wiaduktu kolejowego, gdzie wdrożona została tak zwana „jazda na suwak”. Jednak w dalszym ciągu znaczna część kierowców nie stosuje się do manewru jazdy naprzemiennej. Dlatego policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu przypominają o obowiązującym przepisie i wyjaśniają, na czym polega.

Jazda na tak zwany „suwak” to metoda polegająca na kontynuowaniu ruchu na obu pasach, do samego momentu zwężenia, a następnie przepuszczania przez każdy pojazd jednego pojazdu z pasa, który się kończy. Pamiętać jednak należy, że zmieniając zajmowany pas ruchu, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie mamy pierwszeństwa przejazdu i mamy obowiązek zachowania szczególnej ostrożności oraz wyraźnego sygnalizowania manewru.
To rozwiązanie wprowadzono już jakiś czas temu na ulicy Strzelców Bytomskich, w rejonie wiaduktu kolejowego. Jednak w dalszym ciągu znaczna część kierowców nie stosuje się do manewru jazdy naprzemiennej. Dlatego policjanci bytomskiej drogówki przypominają o obowiązującym przepisie i wyjaśniają, na czym polega jazda na suwak. W tym celu zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu instruktażowego, który w 2020 roku został opracowany przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego i w prosty sposób przedstawia prawidłowe zachowanie kierowcy podczas jazdy na suwak.

Zdjęcie przedstawia pojazdy oznaczone cyframi i strzałki wskazujące kierunek jazdy pojazdów oraz napis Jazda na suwak.

Film jazda_na_suwak_8_.mp4

Pobierz plik jazda_na_suwak_8_.mp4 (format mp4 - rozmiar 30.76 MB)

Nagranie audio Jazda_na_suwak.m4a

Pobierz plik Jazda_na_suwak.m4a (format mp3 - rozmiar 240.24 KB)

Powrót na górę strony