Wypadek na ulicy Konstytucji. Apelujemy o ostrożność!
Bytomscy policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj na ulicy Konstytucji. Kierujący samochodem marki Lexus potrącił 56-latkę, która przechodziła przez jezdnię w miejscu wyznaczonym. W wyniku potrącenia kobieta trafiła do szpitala. Apelujemy o ostrożność!
Do zdarzenia doszło około godziny 13.00 na ulicy Konstytucji. Jak wynika ze wstępnych ustaleń drogówki, 35-letni kierowca lexusa, potrącił przechodzącą przez jezdnię w wyznaczonym miejscu 56-letnią mieszkankę Bytomia. Kobieta w wyniku odniesionych obrażeń trafiła do szpitala. Kierowca był trzeźwy. Okoliczności tego wypadku badają śledczy z komendy.
Przypominamy, że każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Powinien też pamiętać, aby przestrzegać zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Za takie wykroczenia grozi mandat 300 zł.
Kierujący pojazdem natomiast zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany:
- zachować szczególną ostrożność;
- zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego;
- ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu albo wchodzącemu na to przejście;
Przypominamy, że zgodnie z nowym taryfikatorem, grzywną minimum 1 500 zł zagrożeni są kierowcy, którzy popełnili wykroczenie wobec pieszego. Mówi o tym nowy artykuł 86b kodeksu wykroczeń. Wprowadza on katalog nieprawidłowych zachowań, takich jak nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy nie zatrzymanie pojazdu przed przejściem dla pieszych aby umożliwić przejście osobie z niepełnosprawnością. To także wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub omijanie pojazdu, który zatrzymał się by umożliwić przejście pieszemu. Wówczas sąd może dodatkowo orzec zakaz prowadzenia pojazdów, w szczególności, jeżeli sprawca wykroczenia spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego.
Niezależnie od tego w jakim charakterze korzystamy z drogi pamiętajmy, aby robić to w sposób, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu.