Wiadomości

Odzyskane rowery, zatrzymani sprawcy i podziękowania dla policjanta

Data publikacji 18.08.2023

Na ręce Komendanta Komisariatu Policji IV w Bytomiu wpłynęły podziękowania dla policjanta Referatu Kryminalnego. Dzięki jego szybkim i skutecznym działaniom, odzyskane zostały skradzione rowery i zatrzymani sprawcy. Cztery z odzyskanych ośmiu rowerów wróciły już do właścicieli, zdjęcia pozostałych publikujemy i poszukujemy ich właścicieli.

Od maja tego roku w Komisariacie Policji IV w Bytomiu prowadzone było postępowanie dotyczące kradzieży rowerów, do których dochodziło na terenie dzielnicy Szombierki oraz w centrum miasta. Sprawą od samego początku zajął się policjant Referatu Kryminalnego starszy sierżant Tomasz Stachowicz. Podczas prowadzonego postępowania, ustalił on dwóch sprawców kradzieży i w tym samym dniu, już po służbie wracając do domu, zauważył jednego z nich na przystanku autobusowym. Nie spuszczając mężczyzny z oczu, policjant zawiadomił dyżurnego komisariatu i zatrzymał go. Jak się okazało, 30-letni mieszkaniec Bytomia w swoim mieszkaniu miał jeden ze skradzionych jednośladów oraz... marihuanę. Śledczy ustalili także miejsca, gdzie znajdowały się pozostałe skradzione rowery, odzyskując ich w sumie 8. Dwa dni później mundurowi z „czwórki” zatrzymali drugiego ze sprawców - 28-latka, również mieszkańca Bytomia, który wspólnie z 30-letnim kolegą zajmował się kradzieżami rowerów. Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty i teraz grozi im kara do 5 lat więzienia.

Cztery z odzyskanych ośmiu rowerów wróciły już do właścicieli, natomiast policjanci poszukują właścicieli pozostałych jednośladów. Publikujemy ich zdjęcia i w przypadku rozpoznania swojej własności, prosimy o kontakt z sekretariatem Referatu Kryminalnego Komisariatu Policji IV w Bytomiu pod numerem telefonu: 47 85 33 812 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30 lub całodobowo z dyżurnym komisariatu pod numerem telefonu 47 85 33 810.

Wczoraj na ręce Komendanta Komisariatu Policji IV w Bytomiu nadkomisarza Janusza Michalika wpłynęły podziękowania z wyrazami wdzięczności i uznania dla referenta sprawy starszego sierżanta Tomasza Stachowicz od właścicielki, która odzyskała skradziony rower.

Pamiętajmy, że słabo zabezpieczony rower złodziej może ukraść w kilka sekund. Nie ma też stuprocentowego zabezpieczenia przed kradzieżą, jednak zawsze można zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. Rowery są kradzione z przeróżnych miejsc: z ulicy, z balkonu, z piwnicy, czy ze schowka na korytarzu. Aby w znaczny sposób utrudnić „pracę” złodziejowi, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Pamiętać o stosowaniu zabezpieczeń – należy stosować zapięcia do rowerów bez względu na czas, na jaki pozostawiany jest rower. Nawet najprostsze zabezpieczenie, to dodatkowy czas, jaki musi poświęcić złodziej. Zwiększa to to także prawdopodobieństwo zauważenia go przez inne osoby. Zawsze przypinaj rower do przytwierdzonego, nieruchomego obiektu, na przykład stojaka przymocowanego do ziemi.
  • Zachować kartę gwarancyjną lub spisz numer fabryczny ramy, który posiada każdy rower. W przypadku kradzieży, numer ten wprowadzany jest do systemu informacyjnego. W razie odnalezienia lub kontroli takiego jednośladu w dowolnym miejscu na terenie kraju, możliwe jest natychmiastowe ustalenie jego właściciela i odzyskanie jednośladu.
  • Sfotografować rower – w przypadku kradzieży zdjęcia przekaż Policji. Rozpowszechnienie w Internecie zwiększa szanse na odnalezienie roweru.
  • Zdjęcie przedstawia rower typu damka koloru białego z brązowym siodełkiem z napisem na ramie Kross Moderato.
  • Na zdjęciu znajduje się rower granatowo-niebieski z napisem na ramie Touareg Calcedonia.
  • Na zdjęciu widzimy rower koloru czarno-niebieskiego z napisem na ramie w kolorze szarym BTWIN.
  • Na zdjęciu znajduje się rower w kolorach żółtym i fioletowym z napisem na ramie 24 speed Montana.
  • Na zdjęciu widzimy policjanta z odblaskową kamizelką z napisem Policja, który wprowadza rower do pomieszczenia.
  • Zdjęcie przedstawia kartkę papieru z odręcznie napisanym tekstem: Bytom, 17 08.2023 rok Do Komendanta IV Komisariatu Policji w Bytomiu. Pragnę wyrazić wdzięczność i uznanie dla starszego sierżanta Tomasza Stachowicza, który jest sprawcą pozytywnego rozwiązania sprawy kradzieży mojego roweru. Jestem świadoma do jak wielu tego typu przestępstw dochodzi, a zarazem jak trudna i niska jest ich wykrywalność. Dlatego też uważam, że praca starszego sierżanta Tomasza Stachowicza zasługuje na szczególne podziękowanie i docenienie. Z wyrazami szacunku.
Powrót na górę strony