Wiadomości

Seniorze nie daj się oszukać!

Data publikacji 02.10.2023

Oszuści działający metodą na tak zwanego policjanta, znowu dali o sobie znać na terenie miasta Bytomia. W zeszłym tygodniu 92-latek został oszukany właśnie taką metodą i przekazał przestępcom znaczną kwotę pieniędzy. Dlatego przypominamy, że policjanci nigdy nie żądają od ludzi wypłacania i przekazywania pieniędzy.

Pomimo wielu apeli ze strony Policji dotyczących zachowania ostrożności w kontaktach telefonicznych z osobami, które podają się za policjantów, prokuratorów, pracowników banku, czy innych instytucji, oszustom w dalszym ciągu udaje się swoje ofiary skutecznie przekonać do przekazania, często oszczędności swojego życia.
W zeszłym tygodniu w Bytomiu kolejny raz doszło do oszustwa metodą na tak zwanego policjanta. Ofiarą padł 92-letni mieszkaniec naszego miasta, który do tego stopnia został wprowadzony w błąd i uwierzył oszustowi, że przekazał mu znaczną kwotę pieniędzy.


Oszuści doskonale wiedzą, że coraz więcej osób ma świadomość, w jaki sposób działają. Dlatego często modyfikują swoje postępowanie. Wymyślają nowe sposoby i okoliczności, które przedstawiają swoim ofiarom. Najczęściej jednak wykorzystują metodę oszustwa „na policjanta”, czy pracownika banku.


Schemat działania sprawców jest podobny. Oszuści zawsze zaczynają od rozmowy telefonicznej, w której podają się za policjanta, pracownika banku, prokuratora, czy funkcjonariusza CBŚP. Dodatkowo wywierają na ofiarach również presję czasu, celowo nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców albo, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp, albo, że ich wnuczek, czy wnuczka, córka, syn uległ poważnemu wypadkowi i potrzebne są szybko pieniądze.
Niestety tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.
Dlatego, jeśli zadzwoni telefon i w słuchawce usłyszymy osobę, która podaje się za policjanta, zakończmy rozmowę telefoniczną. Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem.


Policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach, czy akcjach telefonicznie i w żadnym przypadku nie żądają od ludzi pieniędzy! Nigdy policjanci nie każą wypłacać, czy też przelewać gotówki na podane przez telefon konto bankowe! W żadnym wypadku nie wyrzucajmy pieniędzy przez okno, nie zostawiajmy we wskazanych miejscach i nie przekazujmy nieznanym nam osobom. To nie są policjanci, tak działają oszuści! Jak najszybciej skontaktuj się z rodziną i powiedz o tym zdarzeniu.

Seniorze, nie daj się oszukać. Pamiętaj, prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, bądź zaciągnięcie kredytu. Jeżeli odebrałeś telefon i ktoś chce od Ciebie pieniędzy nieważne na jaki cel bądź pewien, że to oszust. Nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie przekazuj pieniędzy i nie podpisuj żadnych umów czy dokumentów.

Zdjęcie przedstawia uciekającego złodzieja, parę seniorów i napis: Seniorze nie daj się oszukać, pamiętaj, prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź zaciągnięcie kredytu. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że to oszust. Nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie przekazuj pieniędzy i nie podpisuj żadnych umów, czy dokumentów. Jak najszybciej skontaktuj się z rodziną i opowiedz o tym zdarzeniu. Metody działania oszustów dzwoni telefon, odbierasz. Rozmówca przekonuje, że jest Twoim krewnym,wnuczkiem, zięciem, synową, kuzynką, księdzem… Mówi, że zdarzył się wypadek, trafia się niebywała okazja kupna np. nieruchomości, samochodu, musi spłacić dług, jest szantażowany….Pilnie potrzebuje pieniędzy, prosi Cię o pożyczkę. Telefon dzwoni ponownie. Odbierasz. Teraz inny głos informuje Cię, że jest policjantem, a przed chwilą dzwonili do Ciebie oszuści próbując wyłudzić pieniądze. Fałszywy policjant przekonuje Cię, że możesz pomóc zatrzymać oszustów. Prosi o przygotowanie pieniędzy i przekazanie ich wskazanej osobie. To oszustwo.

Powrót na górę strony