Wiadomości

Kierowco, zadbaj, aby podróż była bezpieczna

Data publikacji 05.10.2023

Bezpieczeństwo na drodze to nie tylko dobry samochód, wyposażony w dużą ilość poduszek powietrznych, kurtyn, czy ABS. Zaawansowana technika i elektronika w naszym aucie nie jest gwarancją bezpieczeństwa, ponieważ jak zawsze dochodzi jeszcze o tzw. czynnik ludzki. Co możemy zrobić, aby być bezpiecznymi, jak również zapewnić bezpieczeństwo naszych bliskich czy osób, z którymi podróżujemy?

Bezpieczeństwo podczas jazdy to umiejętność przewidywania sytuacji na drodze oraz nabranie właściwych nawyków. Bardzo ważny jest stan techniczny naszego pojazdu, warunki panujące na drodze, ale również to, kto siedzi za kierownicą. Bezpieczeństwo w znacznej mierze zależy od kierowcy i jego podejścia do zasad bezpiecznej jazdy samochodem oraz odpowiedniego przygotowania pojazdu do trasy. Zmiana złych nawyków na te właściwe może w znacznej mierze wpłynąć pozytywnie na codzienną jazdą autem.

Każdy kierowca powinien zastosować się do poniższych zasad. Dobre nawyki, które czasem mogą ocalić życie, to:

  • przestrzeganie ograniczeń prędkości, szczególnie w obszarach zabudowanych;
  • stosowanie się do sygnalizacji świetlnej;
  • stosowanie się do sygnalizacji na przejazdach kolejowych z zaporami i bez zapór;
  • zachowanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów na drodze;
  • zwracanie uwagi na innych uczestników ruchu drogowego oraz manewry, które wykonują;
  • utrzymanie dobrego stanu technicznego pojazdu;
  • korzystanie z prawego pasa ruchu, z wyjątkiem sytuacji mijania pojazdów jadących z mniejszą prędkością;
  • zapinanie pasów bezpieczeństwa, dziecko przewożone w foteliku ochronnym.


Rozsądek i świadomość

Wsiadając za kierownicę, powinniśmy być w dobrej formie psychofizycznej i fizycznej. Długości trasy ma znaczenia, a umiejętności i odpowiednia reakcja zadecydują, jak poradzimy sobie konkretnych warunkach. Niedostateczna ilość snu to czynnik osłabiający czas reakcji i spostrzegawczość. Jazda na tak zwanym kacu, nawet jeżeli w naszym organizmie nie ma promili, ma wpływ na naszą koncentrację. Rozsądek to zdolność dostosowania naszej jazdy do panujących warunków na drodze czy warunków pogodowych. Pamiętajmy o robieniu przerw podczas dalekich podróży. Przeanalizujmy trasę, zapoznajmy się, gdzie są prace remontowe, zwężenia czy objazdy. Nie jeździjmy na pamięć. Pamiętajmy, że piękna pogoda to również oślepiające światło. Podczas niepogody czy w trakcie jazdy nocą bądźmy skupieni i ostrożni. Zwracajmy uwagę na znaki ostrzegające o zwierzynie leśnej.

Prędkość ma znaczenie

Miejmy świadomość, że ograniczenia prędkości są dostosowane do terenu i infrastruktury drogowej. Choć niektóre mogą wydawać się bezsensowne, powinno się ich przestrzegać. Bezpieczna jazda to taka, która jest dostosowana do warunków na drodze. Na mokrej czy oblodzonej nawierzchni droga hamowania naszego auta znacznie się wydłuża. Nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną najpoważniejszych wypadków drogowych.

Nie zapominaj o pasach, ustawieniu fotela kierownicy oraz lusterek samochodu

Zanim wyruszymy w podróż, ustawmy odpowiednio fotel, zadbajmy o odpowiednia odległość od pedałów, oraz przestrzeń nad naszą głową. Ważne są również ustawienia zagłówka. Nieodpowiednia wysokość zagłówka grozi tym, że podczas kolizji lub gwałtownego hamowania dojdzie do urazu odcinka szyjnego kręgosłupa. Pamiętajmy o pasach i fotelikach dla dzieci. Obowiązek zapinania pasów dotyczy nie tylko kierującego, ale też pasażerów. Odpowiedzialny kierowca zwróci uwagę pasażerowi, że powinien zapiąć pasy, ze względu na swoje bezpieczeństwo. Pasy powinny byś odpowiednio zapięte, aby właściwie spełniły swoją funkcję. Pas powinien płasko i ściśle przylegać do ciała, pas biodrowy musi opinać ciało poniżej linii brzusznej. Nie zapominajmy o dzieciach przewożonych w naszym aucie-fotelik musi być dostosowany zarówno do wagi, jak i wzrostu dziecka. Powinien posiadać atest zgodny z europejską normą. Właściwie ustawmy lusterka, aby nie ograniczać swojej widoczności.

Zadbaj o opony

Zły stan opon może prowadzić do niebezpiecznych, zagrażających życiu sytuacji na drodze, ponieważ ogumienie odpowiada za przyczepność samochodu z nawierzchnią. Pamiętajmy o sprawdzaniu ciśnienia w oponach, jak również stanu bieżnika. Płytki bieżnik znacząco pogarsza przyczepność na mokrej nawierzchni.

Pamiętajmy !

Dobry kierowca to kierowca świadomy zagrożeń. To taki kierowca, który doskonalić swoją wiedzę na temat bezpiecznej jazdy. Dobry kierowca dba o stan techniczny swojego pojazdu i jest odpowiedzialny za osoby, z którymi podróżuje.

Mając świadomość własnych ograniczeń, jesteśmy mniejszym zagrożeniem na drodze niż ci, którzy uważają się za nieomylnych.

Powrót na górę strony