Wiadomości

Dzielnicowi pomagają bezdomnym

Data publikacji 16.01.2024

Bytomscy dzielnicowi każdego dnia sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Kontrolują pustostany, ogródki działkowe, piwnice, strychy, kanały ciepłownicze i okolice dworca. Mundurowi nakłaniają do skorzystania z noclegowni, czy ogrzewalni. Tym razem czujność mundurowych zapobiegła ludzkiej tragedii. W pustostanie policjanci zauważyli mocno wyziębionych dwóch mężczyzn. Stróże prawa pomogli im, a interwencja zakończyła się szczęśliwie.

Zima to bez wątpienia najtrudniejszy okres dla osób niemających dachu nad głową. Częste opady deszczu i śniegu, wiatry a do tego bardzo niskie temperatury często doprowadzają do wyziębienia organizmu osób przebywających cały czas pod gołym niebem. Do zagrożenia życia przyczynia się również wypity alkohol. Dlatego bytomscy dzielnicowi każdego dnia sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Kontrolują pustostany, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, altanki, piwnice i strychy. Policjanci starają się nakłaniać zastane osoby do skorzystania z noclegowni, czy ogrzewalni.


W miniony czwartek dzielnicowi z komisariatu na Stroszku podczas kontroli pustostanu przy ulicy Tetmajera napotkali dwóch wyziębionych mężczyzn. Oboje przyznali, że są osobami bezdomnymi i przychodzą do tutejszego pustostanu, aby się ogrzać. Starszy z mężczyzn miał problemy z poruszaniem się ze względu na odmrożenia nóg. Policjanci za pośrednictwem dyżurnego komisariatu powiadomili załogę ratownictwa medycznego, która zabrała 68-latka do szpitala. Młodszy, 42-latek ze względu na wcześniej spożyty alkohol oraz wyziębienie organizmu został przewieziony przez mundurowych do bytomskiej Izby Wytrzeźwień.


Każdy może pomóc osobom bezdomnym, starszym, czy nietrzeźwym przebywającym na mrozie. Wystarczy nie być obojętnym. Zwrócić uwagę na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Następnie zadzwonić na numer 112 bądź 986, aby przekazać informację o osobie, która potrzebuje pomocy z uwagi na możliwość wychłodzenia. Można skorzystać również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i nanieść odpowiednie zgłoszenia, które są sprawdzane przez mundurowych. Pamiętajmy, aby reagować, gdy widzimy osobę, która potrzebuje pomocy.

Plakat z numerami telefonów.


W Bytomiu noclegownia i ogrzewalnia znajduje się przy ulicy Kosynierów 26 i czynna jest od godziny 18.00 do 8.00. Osoby korzystające z noclegowni mają możliwość spędzenia nocy, skorzystania z łaźni, zmiany odzieży, otrzymania środków czystości i gorącej herbaty.


Nie bądźmy obojętni, być może nasza pomoc przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie.

Powrót na górę strony