Działania trzeźwość-podsumowanie
Wczoraj od wczesnych godzin rannych policjanci na terenie Bytomia prowadzili działania „Trzeźwość”. Celem akcji było wyeliminowanie z dróg tych, którzy kierują na tak zwanym „podwójnym gazie” i pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu. Podczas prowadzonych działań policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierowców i trzech po użyciu alkoholu.
Mundurowi z bytomskiej drogówki wraz z policjantami z komisariatów wczoraj od wczesnych godzin rannych prowadzili wzmożone kontrole trzeźwości w kilku wyznaczonych punktach miasta. To kolejna akcja i taki sam cel, czyli wyeliminowanie z dróg osób, które kierują pojazdami na tak zwanym"podwójnym gazie", a także tych, którzy prowadzą pojazdy, będąc pod wpływem innych zabronionych środków.
Podczas prowadzonych działań policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierowców i trzech po użyciu alkoholu. Na ulicy Wrocławskiej stróże prawa zatrzymali 60-latka, który prowadził Renault, mając w swoim organizmie ponad promil alkoholu. Kolejni nieodpowiedzialni kierowcy z „promilami”, zatrzymani zostali przez drogówkę na ulicy Frenzla i na ulicy Strzelców Bytomskich. w Bytomiu. To mężczyźni w wieku od 39 do 63 lat. W ręce policjantów wpadł również na ulicy Małgorzatki 41-latek, który prowadził samochód osobowy marki Skoda, po użyciu alkoholu. Mężczyzna dodatkowo posiadał czynny dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wydany przez sąd. Wszyscy amatorzy jazdy „na podwójnym gazie” stracili prawa jazdy, grozi im wysoka kara grzywny, a za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości nawet do 2 lat pozbawienia wolności.
Przypominamy, że w Polsce dopuszczalna wartość alkoholu za kierownicą to poniżej 0,20 promila. Wartość od 0,20 do 0,50 promila to wykroczenie a od 0,50 w górę to przestępstwo. W każdym przypadku kierowca traci prawo jazdy i od sądu zależy na jaki czas. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi do 2 lat pozbawienia wolności, grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Kierowanie pod wpływem środków odurzających jest tak samo karane.
Od 14 marca wszedł w życie nowy przepis mówiący o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu, bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu.