Wiadomości

Kolejne Działania i kolejne osoby na "podwójnym gazie"

Data publikacji 28.05.2024

Wczoraj od wczesnych godzin rannych policjanci na terenie Bytomia prowadzili działania „Trzeźwość”. Celem akcji było wyeliminowanie z dróg nie tylko tych, którzy kierują na tak zwanym „podwójnym gazie”, ale również pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu. Przypominamy, że za jazdę pod wpływem alkoholu grozi utrata prawa jazdy oraz kilka lat więzienia.

Mundurowi z bytomskiej drogówki wraz z policjantami z komisariatów wczoraj od wczesnych godzin rannych prowadzili wzmożone kontrole trzeźwości w wyznaczonych punktach miasta.

Podczas prowadzonych działań policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców i trzech po użyciu alkoholu. Na ulicy Wrocławskiej stróże prawa zatrzymali 53-latka, który prowadził samochód marki Renault, mając w swoim organizmie ponad pól promila alkoholu. Kolejny 39-letni nieodpowiedzialny kierowca z „promilami”, zatrzymany został przez drogówkę także na ulicy Wrocławskiej w Bytomiu. Kierowca Peugeota, swoim organizmie miał również ponad pół promila alkoholu.

Amatorzy jazdy „na podwójnym gazie” stracili prawa jazdy, grozi im wysoka kara grzywny, a za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu upośledza nasze zmysły i wpływa na sposób jazdy, a to przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Apelujemy też do członków rodzin, pasażerów i znajomych. Nie bądźmy bierni i nie pozwalajmy na stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez nieodpowiedzialnych kierujących!

Przypominamy, że w Polsce dopuszczalna wartość alkoholu za kierownicą to poniżej 0,20 promila. Wartość od 0,20 do 0,50 promila to wykroczenie a od 0,50 w górę to przestępstwo. W każdym przypadku kierowca traci prawo jazdy i od sądu zależy na jaki czas. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi do 2 lat pozbawienia wolności, grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Kierowanie pod wpływem środków odurzających jest tak samo karane.

Od 14 marca wszedł w życie nowy przepis mówiący o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu, bądź środków odurzających.

Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu.

Powrót na górę strony