Dwa razy na „podwójnym gazie”
Bytomscy policjanci Komisariatu Policji I w Bytomiu zatrzymali pijanego kierowcę. Kilka godzin później ten sam kierowca został ponownie zatrzymany przez bytomskich policjantów drogówki, także jadąc na „podwójnym gazie”. Tym razem miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu i na dodatek spowodował zdarzenie drogowe, dlatego policjanci dokonali konfiskaty jego pojazd. O dalszym losie pojazdu zadecyduje teraz prokuratura i sąd. Poza tym 38-latkowi może grozić także kara do 5 lat więzienia.
W środę około godziny 16:00 na ulicy Wrzosowej w Bytomiu stróże prawa z Komisariatu I Policji w Bytomiu zatrzymali pijanego kierowcę Peugeota. 38-latek miał w organizmie miał prawie promil alkoholu. Kilka godzin później, w nocy, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu podjęli czynności do zdarzenia drogowego. Jak się okazało, sprawcą był ten sam mężczyzna. Pomimo wcześniej podjętych przez policjantów czynności, w tym zatrzymania uprawnień pijanemu kierowcy, mężczyzna ponownie „usiadł za kółko”, tym razem mając w organizmie ponad półtora promila. Zgodnie z przepisami, tym razem policjanci dokonali konfiskaty Peugeota. O losie jego pojazdu zadecyduje prokuratura i sąd. Poza tym 38-latkowi może grozić także kara do 5 lat pozbawienia wolności oraz wysoka kara finansowa.
Od 14 marca 2024 roku weszły w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów kierowcom mającym we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Przepadek auta jest stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości powyżej promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy.
Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.
Przepadek orzeka się między innymi wtedy, gdy:
- zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
- sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo spożyje alkohol, lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów – lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
- nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za wyżej wymienione przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem
b) będzie w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.
Nietrzeźwi kierowcy to bardzo duży problem na drogach oraz ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Każdy, kto wsiada do samochodu z przekroczoną normą alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi, nie tylko łamie prawo, ale stanowi ogromne zagrożenie dla siebie i innych. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat więzienia. Kierowcy, który był już karany za jazdę po alkoholu i ponownie prowadził w stanie nietrzeźwości od 3 miesięcy do 5 lat. Dodatkowo na sprawców tego przestępstwa sąd obligatoryjnie nakłada karę finansową oraz zakaz prowadzenia pojazdów.