Bezpieczeństwo dziecka w cyberświecie
Rok szkolny już się kończy. Wakacje to czas wyjazdów, urlopów, wycieczek, ale również okazja do częstszego surfowania w sieci. Warto pamiętać o tym, że na użytkowników Internetu, zwłaszcza tych najmłodszych, czyhają różne zagrożenia, szczególnie gdy rodzice są w pracy i nie mają możliwości stałego nadzorowania swoich pociech. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w cyberświecie?
Jakie zagrożenia występują w sieci?
Cybergrooming, cyberuwodzenie – internetowy uwodziciel stara się doprowadzić do rzeczywistego spotkania z dzieckiem, najczęściej w celu nadużycia seksualnego, wytworzenia pornografii dziecięcej lub fizycznego ataku. Sprawcy często używają różnych metod manipulacji, tworzą fałszywe profile i budują przyjacielską relację z dzieckiem, by po czasie zaprosić je na spotkanie.
Jak się bronić przed cyberuwodzeniem?
Podstawą ochrony jest ostrożność w komunikacji z obcym osobami. W przypadku zaproszenia do kontaktu przez nieznajomego najlepiej w ogólne go nie akceptować i nie nawiązywać z taką osobą rozmowy.
Należy posługiwać się zasadą ograniczonego zaufania, wyniki badań potwierdzają, że nieznane nam osoby bardzo często wykorzystują sieć do kłamstw.
Ważne jest, aby nie udostępniać wrażliwych informacji, które mogą być wykorzystane (np. dane osobiste, hasła dostępowe).
Cyberprzemoc – czyli internetowe nękanie, poniżanie i ośmieszanie ofiary na portalach społecznościowych, forach poprzez publikowanie wulgarnych komentarzy i postów, zamieszczanie poniżających zdjęć lub filmów, czy włamywanie na konta. Sprawcy takiej przemocy przekonani są o anonimowości w Internecie, wydaje im się, że działają z ukrycia.
Jak bronić się przed cyberatakiem?
Najważniejsze, aby zakończyć komunikację ze sprawcą i nie mścić się. Słusznym będzie zablokowanie takiej osoby i ograniczenie jej dostępu do ofiary, a jeśli jest to możliwe na podstawie profilu lub innych danych – zidentyfikować sprawcę i przekazać tę informację dorosłym.
Seksting to zjawisko polegające na przesyłaniu do innych osób treści o charakterze seksualnym, w formie tekstu lub nagich i półnagich zdjęć oraz filmów.
Jest niebezpieczne i może prowadzić do wielu zagrożeń. Materiały tego typu mogą łatwo trafić w niepowołane ręce i zostać upublicznione. Osoba, która wysłała intymne zdjęcia lub filmy, może stać się obiektem cyberprzemocy i być narażona na seksualne nękanie lub ataki, co może później doprowadzić do stresu oraz załamania psychicznego.
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w cyberświecie? Przede wszystkim poprzez edukację, rozmowę i nadzór.
Interesuj się tym, co robi twoje dziecko w sieci, rozmawiaj ze swoim dzieckiem o zagrożeniach, jakie występują w Internecie, nie bój się przyznać do niewiedzy. Naucz dziecko, żeby nie podawało w sieci swoich danych, osoba poznana w Internecie nie musi być tym, za kogo się podaje. Ustal, że nie wolno umawiać się z osobami poznanymi w Internecie bez Twojej wiedzy. Nie krytykuj i nie obwiniaj dziecka, jeśli dojdzie do jakiegoś incydentu. W razie potrzeby szukaj pomocy oraz porad u specjalisty. Pamiętaj – rozmowa jest najważniejsza!
Kto oferuje pomoc?
Każda najbliższa jednostka Policji
Policja – Biuro do Walki z Cyberprzestępczością
Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111
Instytut Naukowy „NASK” – 801 615 005
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Obywatelskich – 800 12 12 12