Potrącenia, wypadki i kolizje drogowe- nasz różnicę?
Wypadki komunikacyjne mają miejsce każdego dnia. Postępowanie w ratowaniu poszkodowanych w wypadkach jest niezmiernie ważne. Czym różni się wypadek od kolizji? Jak należy się zachować przy zdarzeniu drogowym? Kiedy samochody należy usunąć, a kiedy pozostawić na jedni?
Większość osób często myli wypadek, kolizję i potrącenie, nieświadomie wprowadzając w błąd Policję czy Pogotowie Ratunkowe.
Ze słowem „potrącenie” nikt nie powinien mieć problemu, potrącenie pieszego następuje wtedy, gdy pojazd uderza pieszego.
„Kolizja” to zdarzenie, gdzie nie ma osób rannych lub zabitych, uczestnicy nie odnieśli obrażeń, lub są one niewielkie (czas powrotu do zdrowia, pobyt w szpitalu jest dłuższy niż 7 dni). Konsekwencją są głównie straty materialne takie jak uszkodzenie samochodu, ogrodzenia, znaku drogowego.
„Kolizja, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem są straty materialne (uszkodzenie pojazdu, płotu, urządzenia drogowego, bagażu, itp.) lub też jeden z uczestników doznał obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające poniżej 7 dni”.
„Wypadek” ma miejsce, gdy w zdarzeniu są osoby ranne lub zabite.
„Wypadek, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni”.
To zasadnicze zasadnicze różnice w nazewnictwie. W postępowaniu tych różnic jest więcej.
Przy potrąceniu i wypadku należy koniecznie powiadomić Policję i Pogotowie oraz udzielić pomocy ofiarom. Nie wolno zmieniać ustawienia pojazdów, zbierać z jezdni szkła, kawałków zderzaków i tym podobne Dobrze jest zaznaczyć na przykład kamieniem czy patykiem początek śladów hamowania i tym podobne lub zrobić zdjęcie. Będąc świadkiem takiego zdarzenia, należy poczekać na przyjazd Policji.
Przy kolizji należy bezwzględnie usunąć uszkodzone pojazdy, aby nie stwarzały zagrożenia i nie tamowały ruchu. Jeśli nie jest to możliwe ze względu na powstałe uszkodzenia, należy koniecznie zabezpieczyć to miejsce trójkątem ostrzegawczym, włączeniem świateł awaryjnych i tym podobne. Jeśli tego nie zrobimy, Policja ma prawo „wlepić” mandat za utrudnianie ruchu.
Nie ma obowiązku wzywania Policji do kolizji, ale jeżeli kierowcy dojdą do porozumienia w kwestii winy, to należy spisać oświadczenie, w którym zawarte będą dane samochodów, kierowców, numery polis ubezpieczeniowych, opis zdarzenia i uszkodzeń. Oświadczenie muszą podpisać kierowcy biorący udział w kolizji. Dobrze jest zapisać też dane świadków zdarzenia. To powinno wystarczyć.
Jednocześnie należy pamiętać, że oświadczenie takie nie będzie miało żadnej wartości, gdy jeden z uczestników (najczęściej sprawca) zmieni zdanie co do przebiegu zajścia po napisaniu oświadczenia, wyprze się swojej winy (stwierdzając na przykład, że oświadczenie podpisał w dużym stresie) W takiej sytuacji ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty odszkodowania.
Dlatego dobrze jest mimo wszystko wezwać Policję, której protokołu żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie kwestionować. Co prawda zazwyczaj trzeba na przyjazd Policji poczekać i winny zapłaci mandat, ale w końcowym efekcie może nam to oszczędzić wiele czasu i kłopotów.
Jak i jaką pomoc wezwać?
W trakcie wzywania pomocy zachowaj spokój i „zimną krew”. Mów spokojnie i wyraźnie. Podaj swoje imię i nazwisko, powiedz, skąd dzwonisz (numer telefonu). Pamiętaj, aby koniecznie podać nazwę i dokładną lokalizację miejscowości, często zdarza się bowiem, że zostaniesz połączony ze znacznie oddaloną miejscowością w zupełnie innym województwie. Nie rozłączaj się od razu, być może dyspozytor ma jeszcze jakieś pytania. Poczekaj na potwierdzenie zgłoszenia.
Jeśli nie ma rannych, Policję wzywaj TYLKO na wyraźną prośbę kierowców, chyba że rozbite samochody stwarzają zagrożenie lub poważne utrudnienia w ruchu.
Jeśli są ranni, koniecznie MUSISZ wezwać Pogotowie Ratunkowe i Policję.
Jeśli z samochodów wycieka na jezdnię olej, paliwo lub masz uzasadnione podejrzenia, że samochody mogą się zapalić, wezwij Straż Pożarną. Wzywaj ją także, gdy nie można otworzyć drzwi w samochodach celem wyjęcia rannych.