„Koperta życia”
Celem kampanii pn. „Koperta życia” jest przede wszystkim pomoc osobom starszym czy schorowanym, które ze względu na swój stan zdrowia nie zawsze są w stanie udzielić pełnej informacji służbom ratowniczym. Co to jest „Koperta życia”, w jaki sposób i gdzie należy ją przechowywać, co powinno być w niej zawarte?
„Koperta życia” to koperta zawierająca formularz z krótkim opisem historii choroby, listą zażywanych leków, danymi chorego oraz kontaktem do lekarza prowadzącego i najbliższych członków rodziny – informacjami niezbędnymi podczas przeprowadzania wywiadu lekarskiego w trakcie udzielania pomocy medycznej.
Pprzechowywana jest zazwyczaj w lodówce oznakowanej charakterystycznym magnesem lub naklejką. Można przechowywać ją także w innym, łatwo dostępnym miejscu, takim jak szafka w kuchni, miejsce to należy również oznaczyć specjalną naklejką.
Akcja rozpowszechniania kopert życia wśród seniorów, osób samotnych i chorych zyskała poparcie lekarzy i ratowniczych służb medycznych. Niejednokrotnie informacje zawarte w kopercie życia pomogły w podjęciu odpowiednich działań ratujących ludzkie życie.
Wykorzystanie informacji zawartych w Kopercie Życia pozwoli na postawienie jak najszybszej diagnozy, zastosowanie trafnego leczenia, co niejednokrotnie uratuje komuś życie. Zachęcamy osoby starsze, jak i ich bliskich do stworzenia takiej koperty. koperta życia
Koperta życia stanowi nieocenioną pomoc w podjęciu szybkiej akcji ratującej życie. Szacuje się, że dzięki takiemu zabiegowi uratowano już w całej Polsce co najmniej kilkaset osób.