Wiadomości

„Schody do życia”

Data publikacji 16.10.2024

Komenda Miejska Policji w Bytomiu uczestniczy w projekcie pn.„Schody do życia” mającym na celu zwiększenie świadomości i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Poznaj algorytm udzielania pierwszej pomocy, bądź przygotowany. Twoja reakcja ma znaczenie.

.„Schody do życia” to projekt mającym na celu zwiększenie świadomości i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc to czynności pomagające w razie nagłego wypadku, urazu lub ataku choroby. Podtrzymują życie poszkodowanego albo pomagają zmniejszyć skutki zdarzenia.

Algorytm udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważny. Zadbaj o siebie, zanim udzielisz pomocy. Załóż rękawiczki jednorazowe i maseczkę, aby nie narażać się na zakażenie.

NIE BĄDŹ OBOJĘTNY! TWOJA REAKCJA MA ZNACZENIE!

Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje. Jeśli miejsce jest niebezpieczne, zadzwoń pod numery alarmowe i postaraj się ewakuować poszkodowanego w bezpieczne miejsce.

Oceń stan poszkodowanego i przytomność. Zapytaj, co się stało. Jeśli poszkodowany Cię słyszy i reaguje – jest przytomny. Jeśli nie ma z nim kontaktu, ułóż go w pozycji bezpiecznej.

Udrożnij drogi oddechowe. Połóż jedną rękę na czole, a drugą na brodzie poszkodowanego i odegnij jego głowę do tyłu. Usuń widoczne ciała obce z jamy ustnej.

Oceń oddech. Przystaw policzek do twarzy poszkodowanego. Czujesz wydychane powietrze na swoim policzku, widzisz ruchy klatki piersiowej? Poszkodowany oddycha. Jeśli nie jest przytomny, ale oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej.

Zadzwoń i wezwij pomoc. Wystarczy, że zadzwonisz pod jeden numer: pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, policji czy np. Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Różne służby współpracują ze sobą i powiadamiają się o zdarzeniu. Karetka pogotowia ratunkowego przewiezie poszkodowanego do szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR).

997 – policja

998 – straż pożarna

999 – numer alarmowy pogotowia ratunkowego

112 – jednolity numer alarmowy, który obowiązuje w całej Unii Europejskiej

Wykonaj resuscytację i zastosuj defibrylator, jeśli go znajdziesz w pobliżu.

U dzieci poniżej roku uciskaj mostek na głębokość 1/3 wysokości klatki piersiowej. Używaj do tego tylko 2 palców: wskazującego i środkowego, ułożonych na środku klatki piersiowej. Przy oddechach nie zatykaj nosa dziecka.

Kontynuuj uciskanie klatki piersiowej do czasu przyjazdu służb ratowniczych.

Jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem. Każdy z nas jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy innej osobie. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia człowieka nie możemy go zostawić. Reaguj, jeśli widzisz wypadek, ktoś upadnie, zasłabnie lub straci przytomność. Nie wpadaj w panikę. Zadzwoń po pomoc i zrób wszystko, co możesz, zanim przyjedzie karetka. Poznaj zasady pierwszej pomocy, bądź przygotowany. Twoja reakcja może okazać się kluczowa.

Powrót na górę strony