Wiadomości

Światowy Dzień Zwierząt

Data publikacji 04.10.2024

Z okazji obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Zwierząt, bytomscy policjanci przypominają wszystkim właścicielom i opiekunom o ich obowiązkach wobec swoich pupili. Ustawa o ochronie zwierząt jasno mówi, że człowiek jest zobowiązany do poszanowania, ochrony, opieki i humanitarnego traktowania zwierząt.

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października i zapoczątkowuje Światowy Tydzień Zwierząt. Został ustanowiony w 1931 roku podczas konwencji ekologicznej we Florencji.

Policja przypomina, że zgodnie z ustawą każdy, kto utrzymuje zwierzę, musi zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Zabronione jest przy tym trzymanie zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi przy tym nie może być krótsza niż 3 metry..

Ustawa zabrania też zabijania zwierząt, za wyjątkiem przypadków w niej opisanych, a ponadto znęcania się nad nimi. Do ostatnich z wymienionych zachowań człowieka, przy zastosowaniu tzw. otwartego katalogu wymienia m.in. takie zachowania jak: umyślne zranienie lub okaleczenie, bicie zwierząt, złośliwe straszenie lub drażnienie, utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania, porzucenie, organizowanie walk zwierząt, czy obcowanie płciowe ze zwierzęciem, głodzenie i wiele innych.

W świetle przywołanych przepisów za zabicie zwierzęcia sprawcom takich czynów grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Podobna kara może spotkać osoby znęcające się nad zwierzętami. Jeśli ich zachowanie wypełnia natomiast znamiona szczególnego okrucieństwa w więzieniu mogą spędzić nawet 3 lata.

Ustawa o ochronie zwierząt wymienia również kilkadziesiąt zachowań stanowiących wykroczenia względem zwierząt, czy obowiązków nałożonych przez nią m.in. na właścicieli lub opiekunów. Przewiduje także możliwość odebrania zwierzęcia w sytuacji, gdy jego zdrowiu lub życiu zagraża niebezpieczeństwo oraz możliwość orzekania przepadku zwierzęcia, czy bezwzględnego, sądowego zakazu jego posiadania nawet na 10 lat.

Pamiętajmy, że za ochronę praw zwierząt odpowiadają organy administracji publicznej, które współpracują z odpowiednimi instytucjami i organizacjami. Każdy z nas może i powinien reagować na przemoc wobec zwierząt. Jeśli jesteś świadkiem takiej sytuacji, zgłoś to odpowiednim służbom.

W całym kraju działają tzw. „Zielone Strefy”, gdzie każdy, także w anonimowy sposób, może poinformować policję o okrutnym traktowaniu zwierząt.

Powrót na górę strony