Świąteczne drzewko tylko z legalnego źródła
Świadomość ekologiczna i respektowanie przepisów prawnych to elementy, które pozwolą nam cieszyć się pięknem lasów przez wiele pokoleń. Policjanci i strażnicy leśni przypominają, że auta, motocykle i inne pojazdy silnikowe mogą poruszać się po drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz krajowych przecinających tereny leśne. Policja apeluje także, aby świąteczne drzewka kupować jedynie w miejscach do tego wyznaczonych.
Choinka naturalna jest jednym z symboli Świąt Bożego Narodzenia i cieszy się popularnością wśród społeczeństwa. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie zawsze sprzedawcy oferują drzewka pochodzące z legalnego źródła. Działania takie jak nielegalna wycinka drzew, w tym choinek jest działaniem szkodliwym dla środowiska oraz naruszeniem obowiązującego prawa. Przed świętami policjanci i strażnicy miejscy sprawdzają, czy sprzedawcy świątecznych drzewek oferują klientom choinki pochodzące wyłącznie z legalnego źródła, kontrolując miejsca ich sprzedaży. W przypadku gdy drzewko pochodzi z kradzieży, sprzedający muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Apelujemy, aby przed zakupem upewnić się, czy drzewko nie pochodzi z kradzieży.
Policja przypomina!
Decydując się na nielegalną wycinkę choinki w lesie lub kradzież drzewka, które zostało wcześniej ścięte, narażamy się na odpowiedzialność prawną i w zależności od wartości drzewka, poniesiemy konsekwencje za popełnione wykroczenie lub przestępstwo. Grozi nam wówczas grzywna w wysokości do 5000 zł lub kara ograniczenia wolności, a w przypadku dopuszczenia się przestępstwa, nawet do 5 lat więzienia. Warto przypomnieć, że osoby, które decydują się na zakup choinki pochodzącej z nielegalnej wycinki, również mogą ponosić odpowiedzialność prawną za paserstwo, jeśli zakupiona choinka pochodzi z kradzieży lub przywłaszczenia. W zależności od wartości drzewka będzie się to wiązało z odpowiedzialnością karną za popełnione wykroczenie lub przestępstwo. Oferowane w sprzedaży choinki nie zawsze pochodzą z lasu. Zdarza się, że są one pozyskiwane nielegalnie, w wyniku kradzieży z prywatnych choinkowych plantacji. Prawo przewiduje również konsekwencje za kradzież choinek poza lasem. Sprawca takiego czynu zabronionego odpowie wówczas z artykułu 119 kodeksu wykroczeń lub, jeśli wartość drzewka przekroczy kwotę 800 zł, musi liczyć się z surowszymi konsekwencjami.
Świadomość ekologiczna jest bardzo ważna!
Przepisy dotyczące wjazdu samochodem do lasu reguluje rozdział 5. Ustawy o lasach. Zgodnie z nim, poruszanie się pojazdem silnikowym dopuszczalne jest tylko drogami publicznymi. Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany czy znaki zakazujące poruszania się, gdyż zakaz wynika wprost z zapisów ustawy. Na drogę leśną wjechać możemy tylko wtedy, gdy jest ona wyraźnie oznaczona drogowskazami, dopuszczającymi ruch np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego. Zakaz ten nie dotyczy osób z niepełnosprawnością, które poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb. Do zatrzymania pojazdów silnikowych i nakładania mandatów, oprócz Policji, upoważnieni są również strażnicy leśni. W przypadku wykrycia takiego wykroczenia kierowcę można ukarać mandatem.