Wiadomości

Czym są groźby karalne? Co za nie grozi?

Data publikacji 27.03.2025

Wczoraj bytomscy policjanci zatrzymali 29-latka, który kilka dni temu groził i uderzył innego mężczyznę. Prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru, otrzymał także zakaz zbliżania i kontaktowania się w jakikolwiek sposób z pokrzywdzonym. Przypominamy czym są groźby karalne i jak się przed nimi bronić Pamiętajmy, że za kierowanie gróźb można trafić do więzienia nawet na 3 lata.

W każdej społeczności dochodzi do konfliktów. Gdy eskalują, zaczynają się problemy. Jedną z form, jaką może przybrać wrogość, jest groźba karalna, wyrażona w dowolny sposób: słowem, pismem, gestem. 

Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom jest jednym z podstawowych zadań Policji. Stróże prawa reagują na zgłoszenia dotyczące gróźb karalnych kierowanych pod adresem różnych osób.

21 marca br. doszło do kłótni, w której trakcie 29-letni mieszkaniec Bytomia groził, a także uderzył 40-letniego mężczyznę w twarz. Pełen obaw 40-latek zgłosił się po pomoc do bytomskiego komisariatu. Po przyjęciu zawiadomienia stróże prawa zatrzymali 29-latka, który trafił do policyjnej celi, a następnie został doprowadzony do prokuratury. Wczoraj prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru. Otrzymał także zakaz zbliżania się i wszelkiej formy kontaktu z pokrzywdzonym. Jeśli się nie zastosuje, trafi do więzienia.

Tego typu sytuacji jest wiele. Pamiętajmy! Policja – bez inicjatywy ze strony zagrożonego – nie może wszcząć postępowania.

Jest kilka ważnych warunków, które muszą być spełnione, aby Policja wszczęła postępowanie. Najważniejsze jest to, że to przestępstwo ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego, czyli konieczne jest przyjęcie zawiadomienia i żądania ścigania sprawcy.

Zgodnie z kodeksowym zapisem, odpowiedzialności karnej podlega ten, kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa, czyli niejako zapowiada popełnienie przestępstwa, a nie wykroczenia.

Osoba, która chce złożyć zawiadomienie, musi się czuć realnie zagrożona spełnieniem tych gróźb.

Jednym z podstawowych elementów badanych w trakcie policyjnego dochodzenia jest sprawdzenie, czy groźba mogła wzbudzić uzasadnioną obawę, że może zostać zrealizowana. Organy ścigania badają, czy może być ona obiektywnie realna. Innymi słowy, czy w zagrożonym powstało uzasadnione przekonanie o jej realizacji.

Nie jest groźbą karalną zapowiedź niewypełnienia obiecanej przysługi, przyrzeczenia pomocy. Groźba popełnienia przestępstwa nie musi dotyczyć samego pokrzywdzonego, ale również osób mu najbliższych. Grożący będzie sprawcą nawet wtedy, gdy wykonawcą miałby być ktoś inny.

Pamiętajmy, że nikt nie powinien tkwić w strachu, a organy ścigania służą pomocą w tego typu sytuacjach.

Powrót na górę strony