Wiadomości

Kolejni nietrzeźwi kierowcy

Data publikacji 22.06.2026

Pomimo policyjnych apeli, informujących o konsekwencjach związanych z jazdą pod wpływem alkoholu, ciągle nie brakuje tych, do których ostrzeżenia nie docierają. Podczas minionego weekendu bytomska drogówka zatrzymała kolejnych nietrzeźwych kierujących. Ponownie apelujemy o trzeźwość, rozwagę oraz stosowanie się do przepisów obowiązujących na drodze!

Pomimo nieustannych apeli oraz szeregu działań podejmowanych przez bytomskich policjantów, nadal zdarzają się osoby, które świadomie decydują się kierować pojazdami, znajdując się w stanie nietrzeźwości.

W piątek na ulicy Strzelców Bytomskich mundurowi bytomskiej drogówki zatrzymali 25-letniego Bytomianina, który kierował hulajnogą, będąc w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna w organizmie miał blisko promil alkoholu. Na tej samej ulicy 54-latek mający ponad 2 promile w organizmie kierował rowerem. Mężczyźni zostali ukarani mandatami, uniemożliwiono im także kontynuację dalszej jazdy.
W sobotę
 22-letni mieszkaniec Bytomia będąc w stanie nietrzeźwości, kierował Volkswagenem. Mężczyzna miał w organizmie prawie 3 promile alkoholu. 22-lateki stracił prawo jazdy, teraz za swoje czyny odpowie przed sądem.

Przypominamy, że w Polsce dopuszczalna wartość alkoholu w organizmie, jaką można mieć "za kierownicą" to poniżej 0,20 promila.
Wartość od 0,20 do 0,50 promila to wykroczenie natomiast od 0,50 i powyżej to przestępstwo.

W każdym przypadku kierowca traci prawo jazdy i od sądu zależy na jaki czas. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi nawet kara pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Kierowanie pod wpływem środków odurzających jest tak samo karane.

Pamiętajmy o dodatkowych karach:

  • Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym to minimum 5000 złotych.
  • Konfiskata samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu jest możliwa, jeżeli:
    • kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu,
    • kierowca był wcześniej skazany prawomocnym wyrokiem sądu za prowadzenie pojazdu mechanicznego po alkoholu
    • kierowca spowodował wypadek, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
    • kierowca, który spowodował wypadek i zbiegł z miejsca zdarzenia.

Apelujemy i przypominamy, że alkohol negatywnie działa na organizm człowieka, prowadzi do utraty zdolność koncentracji i poczucia rzeczywistości. Powoduje wydłużenie zdolności oceny sytuacji i czasu reakcji. Nigdy nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu! Pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Kierowco, bądź rozsądny!

Powrót na górę strony