Wiadomości

Zadbajmy, aby wakacje były bezpieczne

Data publikacji 23.06.2026

Już za kilka dni dla dzieci i młodzieży, a także wielu osób dorosłych rozpoczną się wakacje. Pamiętajmy jednak, że czas letni to nie tylko czas wypoczynku, beztroski i zabawy, ale czas, który niesie ze sobą wiele zagrożeń. Aby mile wspominać letnie chwile, warto przestrzegać zaleceń stróżów prawa. Kierujmy się zdrowym rozsądkiem i ostrożnością!

Już w piątek kończy się rok szkolny i rozpoczną się wakacje. Czas wyjazdów, wypoczynku i beztroski, na który wszyscy czekają przez cały rok. Dla policjantów jest to okres wzmożonej pracy. Mundurowi zadbają o bezpieczeństwo wszystkich, zarówno turystów, jak i mieszkańców, którzy wakacje spędzać będą w mieście. W czasie wakacji wzmożone zostaną kontrole najbardziej uczęszczanych miejsc rekreacji, rozrywki i wypoczynku. Policjanci kontrolować będą akweny wodne, parki i skwery, a bytomska drogówka zadba o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Odbywać się będą między innymi kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Przypominamy, że każdy może zgłosić potrzebę kontroli autobusu. Można to uczynić osobiście w każdej jednostce Policji lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer 112. W Bytomiu takie kontrole przeprowadzane są na ulicy Kilara 29, na parkingu przy Teatrze Tańca i Ruchu „Rozbark”. Jeśli to możliwe poinformuj policjantów o planowanym wyjeździe autokaru z kilkudniowym wyprzedzeniem. Wykaz punktów kontroli autobusów "Wakacje 2026"

Wyjeżdżając, nie zapominajmy o właściwym zabezpieczeniu naszego mieszkania czy domu. Sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna, również piwniczne i dachowe zostały zamknięte. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste.

Wysoka temperatura i słoneczna pogoda zachęcają do spędzania czasu nad wodą. Taki wypoczynek niesie ze sobą wiele radości. Jednak nie zapominajmy o tym, że woda jest jednym z żywiołów i może być śmiertelnie niebezpieczna. Tragedii możemy uniknąć, jeśli będziemy stosować się do kilku prostych zasad:

  • wybieramy strzeżone kąpieliska, pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych
  • nigdy nie wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu
  • przed wejściem do wody stopniowo schładzamy ciało, żeby uniknąć szoku termicznego
  • nie wskakujmy do wody w miejscach nieznanych, może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem czy śmiercią
  • dbajmy o dzieci, o to aby zawsze bawiły się nad wodą pod czujną opieką dorosłych.
Powrót na górę strony