Wiadomości

Podsumowanie akcji "NURD"

Data publikacji 24.06.2026

Mundurowi przeprowadzili wczoraj na terenie całego województwa działania mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa szczególnej kategorii użytkowników dróg – niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są najbardziej narażeni na odnoszenie poważnych obrażeń w zdarzeniach drogowych. Bytomscy stróże prawa odnotowali 35 wykroczeń kierowców. Policjanci zwracali też uwagę na samych pieszych, stwierdzając 7 popełnionych przez nich wykroczeń.

Wczoraj policjanci drogówki prowadzili akcję dedykowaną niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Głównym celem działań było podniesienie poziomu bezpieczeństwa wśród tej właśnie grupy użytkowników dróg, która w zdarzeniu drogowym jest najbardziej narażona na odniesienie poważnych obrażeń. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na kierujących, którzy nie stosowali się do obowiązujących przepisów - zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wyprzedzanie przed przejściem, czy też omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu - to główne wykroczenia popełniane przez kierowców, stwarzające największe ryzyko potrącenia.

W trakcie działań policjanci odnotowali 35 wykroczeń popełnionych przez kierujących i 7 przez samych pieszych. Najczęstszym przewinieniem kierowców, było przekroczenie dopuszczalnej prędkości w rejonie przejścia dla pieszych - 32 zdarzenia, a wśród pieszych przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym - 6 takich przypadków.

Pamiętajmy! Kultura i wzajemny szacunek na drodze oraz stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Powrót na górę strony