JAK ZACHOWAĆ SIĘ W PRZYPADKU UTRATY DOKUMENTÓW?
Należy pamiętać, że wobec nasilających się prób wyłudzeń z wykorzystaniem cudzej tożsamości, samo zgłoszenie utraty dokumentów na Policji czy w urzędzie już nie wystarcza!
Należy pamiętać, że wobec nasilających się prób wyłudzeń z wykorzystaniem cudzej tożsamości, samo zgłoszenie utraty dokumentów na Policji czy w urzędzie już nie wystarcza!
Kampanię informacyjną o Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE zorganizował Związek Banków Polskich pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy współpracy Policji.
Każdy, kto zgubił dokument tożsamości lub komu dokument ten został skradziony, powinien jak najszybciej, dla własnego bezpieczeństwa oraz ochrony swojego mienia, zgłosić to w swoim banku. Jeżeli ktoś nie ma rachunku bankowego, należy udać się do Banku przyjmującego zastrzeżenia od wszystkich osób (aktualna lista na stronie internetowej www.dokumentyzastrzezone.pl).
Zagubione dokumenty należy zastrzec jak najszybciej, nawet jeżeli utracony został kilka czy kilkanaście miesięcy temu. Nigdy, bowiem nie ma pewności, kiedy zostanie przez kogoś wykorzystany.
System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE to jedyna w Polsce ogólnokrajowa, powszechnie dostępna baza danych o zastrzeżonych dokumentach tożsamości.
Informacja wskazująca na to, że dokument znajduje się w Centralnej Bazie Danych Systemu DZ, a tym samym powinien być wyeliminowany z obrotu, pojawia się we wszystkich placówkach bankowych i u innych podmiotów uczestniczących w Systemie – wszystko w czasie niemal rzeczywistym.
Więcej informacji na temat zastrzegania dokumentów, a także ochrony swoich danych można znaleźć na stronie internetowej: www.dokumentyzastrzezone.pl
Źródło informacji: Związek Banków Polskich