POLICJANCI OSTRZEGAJĄ!
Należy wystrzegać się wpuszczania do swojego domu obcych osób. Szczególnie powinny pamiętać o tym osoby starsze, które najbardziej narażone są na działanie przestępców. Po raz kolejny apelujemy o rozwagę i ograniczoną ufność wobec nieznanych osób.
Należy wystrzegać się wpuszczania do swojego domu obcych osób. Szczególnie powinny pamiętać o tym osoby starsze, które najbardziej narażone są na działanie przestępców. Po raz kolejny apelujemy o rozwagę i ograniczoną ufność wobec nieznanych osób.
Na „wnuczka”, na „inkasenta”, na „administratora”, na... no właśnie, przykładów oszustw można by przytoczyć wiele. Niestety w ostatnich dniach funkcjonariusze znowu odnotowali dwa podobne do wcześniejszych zgłoszenia dotyczące oszukania starszych osób.
Do pierwszej kradzieży doszło w mieszkaniu przy ulicy Olimpijskiej, o czym w minioną środę powiadomiła 72-letnia kobieta. Dotychczas nieustalony sprawca wykorzystał jej nieuwagę i skradł z jej domu złotą biżuterię. Wyjaśnieniem wszystkich okoliczności kradzieży zajmują się policjanci z Komisariatu II. Natomiast w sobotę 20 września policjanci z komisariatu przy ulicy Rostka odebrali zgłoszenie o kradzieży mieszkaniowej na szkodę 69-letniej mieszkanki ulicy Siemianowickiej. Starsza pani wpuściła do swojego domu nieznaną sobie kobietę, która pod pozorem wypłaty odszkodowania po zmarłym bracie skorzystała z nieuwagi bytomianki i ukradła jej portfel, a w nim 800 złotych. Poszukiwana sprawczyni tej bezczelnej kradzieży ma około 30 lat, około 160 cm wzrostu, jest bardzo szczupła, nosi kręcone blond włosy. Ma szczupłą, okrągłą twarz, ciemne oczy, nosi prostokątne okulary w złotych oprawkach. W dniu kradzieży była ubrana w czarne obcisłe spodnie, czarną skórzaną kurtkę długości do pasa i czarne płaskie buty. Według relacji świadka posługiwała się poprawną polszczyzną.
Wszystkie osoby, które mogą pomóc w ustaleniu sprawcy tego przestępstwa prosimy o kontakt z policjantami z Komisariatu Policji III w Bytomiu przy ul. Rostka 14, nr tel. (032) 388 85 60 lub z najbliższą jednostką policji pod numerami 112, 997.
Aby uniknąć kradzieży bądź ataku ze strony przestępców, konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Poniżej podajemy kilka rad, jak postępować, by nie stać się ofiarą przestępców. Zachęcamy osoby, których rodzice, dziadkowie albo sąsiedzi lub znajomi mieszkają samotnie, by rady te im przekazywały.
Jeśli jesteście Państwo w domu:
- zawsze zamykajcie drzwi wejściowe;
- kiedy jesteście sami, nie wpuszczajcie do mieszkania osób Wam nieznanych; bez otwierania drzwi dowiedzcie się kto i po co przyszedł, jeśli jest to przedstawiciel jakiejś instytucji czy firmy (np. administracji, elektrowni, gazowni), a macie telefon – sprawdźcie czy był on do Was kierowany;
- jeśli musicie kogoś wpuścić, nie zostawiajcie go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli Wam wtedy Wasi sąsiedzi;
- nie przeprowadzajcie żadnych transakcji z akwizytorami i inkasentami;
- nie przechowujcie w mieszkaniu dużych kwot pieniędzy ani wartościowych przedmiotów;
- jeżeli już chcecie je przechowywać w domu, to schowajcie je w miejscu trudno dostępnym;
- nie informujcie nikogo, którego dnia otrzymujecie emeryturę lub rentę, ile macie oszczędności i gdzie je przechowujecie;
Jeśli jesteście Państwo poza domem:
- unikajcie miejsc mało uczęszczanych, szczególnie w porze wieczorowo – nocnej;
- nie noście ze sobą dużych kwot pieniężnych – jeżeli już musicie, postarajcie się, aby towarzyszył Wam ktoś z rodziny bądź znajomych;
- aby maksymalnie utrudnić przestępcy wyjęcie przesyłek wartościowych umieszczajcie je na dnie torby aby ich wyjęcie sprawiło przestępcy trudności; bądźcie uważni, kiedy wokół Was nagle, bez powodu zrobi się tłoczno – to często używana przez kieszonkowców metoda odwracania uwagi.