Wiadomości

WSPÓLNA SPRAWA

Data publikacji 30.09.2008

Uciążliwi lokatorzy i sposoby postępowania wobec naruszania przez nich porządku w miejscu zamieszkania to temat wczorajszego spotkania zastępcy szefa bytomskiej policji z zarządcami budynków mieszkalnych.

Uciążliwi lokatorzy i sposoby postępowania wobec naruszania przez nich porządku w miejscu zamieszkania to temat wczorajszego spotkania zastępcy szefa bytomskiej policji z zarządcami budynków mieszkalnych.
Wczoraj popołudniu, z inicjatywy Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu oraz Prezesa Zarządu Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, odbyło się spotkanie z przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych „Nasz Dom”, „Centrum”, „Miechowice” oraz Zakładu Budynków Miejskich, a także funkcjonariuszami Straży Miejskiej. Naradę zwołano, by pomóc mieszkańcom w rozwiązywaniu sytuacji, kiedy przyszło im mieszkać w towarzystwie uprzykrzających im życie sąsiadów. Z policyjnych danych wynika, że najczęściej mamy do czynienia z zakłócaniem porządku, spoczynku nocnego lub innymi wybrykami naruszającymi zasady wspólnego zamieszkiwania. Do końca sierpnia bieżącego roku, za takie zachowania policjanci garnizonu bytomskiego ukarali mandatami 731 osób, a wobec 77 skierowali wnioski o ukaranie do Sądu Grodzkiego. Czasami jednak bywa tak, że wobec braku reakcji na takie uciążliwe zachowania, awanturnik czując się bezkarnym, potrafi długo i skutecznie „zatruwać” życie współmieszkańców.
Nie chodzi jednak, by statystyki ukaranych osób wciąż rosły. Celem naszym wspólnym, jest prowadzenie przede wszystkim działań o charakterze prewencyjnym i dyscyplinującym wobec hałaśliwych i uciążliwych mieszkańców, a dopiero w ostateczności podejmowanie środków karnych. Uznano, że przy współudziale administratorów i zarządców, należy lokatorów chcących spokojnie mieszkać, organizować w grupy i edukować ich o prawach oraz możliwościach rozwiązywania takich trudnych sytuacji. Z drugiej zaś strony, przypomnieć niepoprawnym mieszkańcom, że oprócz praw, ciążą na nich obowiązki wynikające ze wspólnego zamieszkiwania.
Na wniosek zarządców budynków, w niedługim czasie bytomscy policjanci przeprowadzą szkolenia dla administratorów o tym, w jaki sposób funkcjonariusze będą pomagali im w rozwiązywaniu tego typu problemów, a także w jaki sposób zorganizować mieszkańców i udokumentować niezgodne z prawem zachowania. Liczymy, że podejmowane wspólnie działania zaowocują poprawą standardów życia mieszkańców naszego miasta.
 

Powrót na górę strony