2009 - ROK PIESZEGO
Wczoraj po południu policjanci z bytomskiej drogówki spotkali się z mieszkańcami miasta. Funkcjonariusze przekazali krótkie, ale rzeczowe informacje na temat bezpieczeństwa pieszych oraz kampanii społecznej przygotowanej w Wydziale Ruchu Drogowego KWP w Katowicach poświęconej właśnie bezpieczeństwu pieszych.
Wczoraj po południu policjanci z bytomskiej drogówki spotkali się z mieszkańcami miasta. Funkcjonariusze przekazali krótkie, ale rzeczowe informacje na temat bezpieczeństwa pieszych oraz kampanii społecznej przygotowanej w Wydziale Ruchu Drogowego KWP w Katowicach poświęconej właśnie bezpieczeństwu pieszych. W 2009 roku w WRD KWP W Katowicach jako zadanie priorytetowe przyjęto zminimalizowanie liczby zdarzeń drogowych ze skutkiem śmiertelnym z udziałem pieszych, szczególnie poprzez zintensyfikowanie działań profilaktycznych w tym zakresie. W województwie śląskim rok 2009 został nazwany „2009 - ROK PIESZEGO” Z tego względu zadaniem policji będzie podjecie działań o charakterze profilaktycznym, zmierzających do ograniczenia obecnej liczby wypadków i ich skutków powodowanych przez pieszych uczestników ruchu drogowego.
Do głównych celów programu należy zaliczyć:
1.Poprawę stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w województwie śląskim w zakresie ograniczenia liczby wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z udziałem pieszych.
2.Kształtowanie świadomości niechronionych uczestników ruchu drogowego, respektujących prawo i szanujących prawa innych uczestników tego ruchu poprzez:
a/ inicjowanie, organizowanie i koordynowanie działań zmierzających do kształtowania nawyków poszanowania przepisów prawa przez pieszych uczestników ruchu drogowego,
b/ diagnozowanie w środowiskach lokalnych negatywnych zachowań oraz zagrożeń powodowanych w relacji pieszy – kierujący, kierujący – pieszy i wykorzystywanie elementów tej diagnozy do bieżącej modyfikacji kampanii,
c/ popularyzowanie wśród pieszych uczestników ruchu - dzieci, młodzieży i osób starszych właściwych zachowań w rejonach dróg,
d/ popularyzowanie wśród kierujących uczestników ruchu - właściwych zachowań w rejonach przejść dla pieszych, strefach zamieszkania oraz na pozostałych drogach,
e/ popularyzowanie i realizowanie programów profilaktycznych dotyczących zagrożeń oraz sposobów ich unikania,
f/ diagnozowanie zagrożeń w ruchu drogowym z udziałem pieszych uczestników ruchu drogowego oraz realizowanie programów profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem na drogach,
g/ prowadzenie wszelkich możliwych prawnie działań, w celu zaangażowania innych partnerów do kampanii,
h/ prowadzenie wszelkich działań zmierzających do pozyskania na przedsięwzięcia profilaktyczne środków finansowych.
W celu zrealizowania powyższych założeń nawiązano współpracę z telewizją regionalną TVP S. A. o/Katowice , która jako strategiczny partner odgrywa wiodącą rolę w realizacji zamierzonych celów programu (docelowo inne telewizje regionalne), radiem Katowice (docelowo inne regionalne stacje radiowe), radiem Piekary, Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach, Śląskim Urzędem Marszałkowskim w Katowicach, prezydentami miast i starostami powiatów woj. śląskiego, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Katowicach, Generalną Dyrekcją Dróg i Autostrad oddział Katowice, Zarządem Dróg Wojewódzkich w Katowicach, kościołami woj. śląskiego, w tym redakcjami pism kościelnych, Duszpasterzem Trzeźwości Archidiecezji Katowickiej, „Fundacja dla Śląska”, KZK GOP, PKP, Tramwaje Śląskie S. A. Chorzów, Komendami Miejskimi/Powiatowymi Policji woj. śląskiego, Strażą Miejską/Gminną, Fundacją Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, prasą regionalną, Wojewódzkim Inspektoratem Nadzoru Farmaceutycznego w Katowicach, Narodowym Funduszem Zdrowia.
W całym 2009 roku, zarówno w trakcie kontroli drogowych jak i podczas prowadzenia spotkań ze społecznością województwa śląskiego, policjanci ukierunkowani zostaną w pierwszej kolejności na oddziaływanie profilaktyczne wobec pieszych uczestników ruchu, w szczególności poprzez zintensyfikowanie liczby prelekcji, pogadanek itp.
Zagrożenia ze strony pieszych uczestników ruchu drogowego stanowią podstawę do zainicjowania i przeprowadzenia skutecznych czynności kontrolnych w toku codziennej służby mających na celu ujawnienie popełnianych wykroczeń przez tą grupę uczestników ruchu drogowego i właściwe ich represjonowanie.
Ocena realizacji tych przedsięwzięć będzie prowadzona w ciągu całego roku.
W kontekście programu „2009 – ROK PIESZEGO”, działania „Kontrola drogowa” ukierunkowane są wyłącznie na zapobieganie i ujawnianie wykroczeń powodowanych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych.
Działania te, przeprowadzane będą na terenie całego województwa śląskiego, począwszy od stycznia 2009 roku, cztery razy w miesiącu (raz w każdym kolejnym tygodniu – po dwie godziny), według harmonogramu opracowanego przez Wydział Ruchu Drogowego w Katowicach, odpowiednio wcześniej przekazanego do wiadomości jednostek terytorialnych.