Zmiany na lepsze
Postępowe, czyli nie tylko nowe, ale przede wszystkim lepsze. Stosowanie tej idei przyświeca wprowadzaniu zmian organizacyjnych w pracy bytomskich policjantów. Przeorganizowanie struktur jednostki rozpoczęto w połowie ubiegłego roku. Kolejna zmiana nastąpiła z początkiem kwietnia tego roku, kiedy powołano Wydział Sztab Policji.
Postępowe, czyli nie tylko nowe, ale przede wszystkim lepsze. Stosowanie tej idei przyświeca wprowadzaniu zmian organizacyjnych w pracy bytomskich policjantów. Przeorganizowanie struktur jednostki rozpoczęto w połowie ubiegłego roku. Kolejna zmiana nastąpiła z początkiem kwietnia tego roku, kiedy powołano Wydział Sztab Policji.
W wielu dziedzinach, a w szczególności jeśli chodzi o podnoszenie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców dążymy do pełnej profesjonalizacji. Już w ubiegłym roku komendant miejski policji w Bytomiu podinsp. Zbigniew Klimus wprowadził pierwsze zmiany w strukturach garnizonu bytomskiego. Powołanie grupy do walki z przestępczością rozbójniczą przyniosło pozytywne efekty. Wchodzący w skład tej grupy funkcjonariusze, od czasu jej powołania we wrześniu ubiegłego roku zatrzymali 53 sprawców rozbojów, spośród których 28 decyzją sądu tymczasowo aresztowano. Zatrzymanie kilkudziesięciu dilerów narkotyków i przejęcie blisko 20 000 działek dilerskich amfetaminy oraz sporej ilości marihuany to efekt pracy między innymi policjantów z grupy zajmującej się zwalczaniem przestępczości narkotykowej, jaka powstała pod koniec 2008 roku. Mniej przestępców na ulicach ma oczywiste przełożenie na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców Bytomia, a to jest główny cel wprowadzanych zmian organizacyjnych.
Kolejną dziedziną w sferze bezpieczeństwa, która w naszym mieście wymaga stałej uwagi to liczne imprezy o charakterze masowym oraz przygotowanie służb na wypadek szczególnych zagrożeń. Stąd też od początku kwietnia pracę rozpoczyna Wydział Sztab Policji, któremu dowodzi podinspektor Janusz Piórek – dotychczasowy zastępca naczelnika Sekcji Prewencji. Przygotowania do utworzenia w Komendzie Miejskiej Policji w Bytomiu tej komórki trwały od końca ubiegłego roku. Zadaniem funkcjonariuszy, którzy wchodzą w jej skład, jest przede wszystkim wypracowanie skutecznego obiegu informacji o zdarzeniach wpływających na bezpieczeństwo i porządek na terenie Bytomia, a także kierowanie będącymi w służbie siłami i środkami Policji w celu efektywnego przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa. Sztab Policji odpowiedzialny jest również za przygotowanie sprawnego modelu działań miejskich sił Policji w sytuacjach szczególnego zagrożenia ładu i porządku, jak również koordynację i nadzór nad prowadzeniem akcji policyjnych. Jego utworzenie to także jeden z elementów przygotowania Policji do organizacji przez Polskę Mistrzostw Europy w piłce nożnej "Euro 2012" oraz konieczności profesjonalnego przygotowania służb policyjnych do zachowania porządku w trakcie imprez związanych z mistrzostwami. Jedną z pierwszych inicjatyw tworzącego się Sztabu Policji są tzw. „Spottersi" – policjanci - łącznicy pomiędzy organizacjami i grupami kibiców, klubami sportowymi i Policją.
Do tej pory między innymi zadania wyznaczone dla Sztabu Policji wykonywali funkcjonariusze z Sekcji Prewencji oraz innych komórek organizacyjnych KMP w Bytomiu. Skupienie całej wiedzy i doświadczenia związanego z reagowaniem na szczególne zagrożenia oraz zabezpieczaniem imprez o charakterze masowym w nowo powołanym wydziale, ma na na celu dalszą poprawę bezpieczeństwa mieszkańców miasta.