Wiadomości

Bezpieczne wakacje

Data publikacji 18.06.2009

Okres wakacyjnych wyjazdów to czas kiedy każdy chce spokojnie spędzić urlop i pozostawić bezpiecznie swoje mieszkanie, garaż czy piwnicę. Policjanci radzą, co zrobić i czego nie robić, by być bezpiecznym w czasie wakacji.

Okres wakacyjnych wyjazdów to czas kiedy każdy chce spokojnie spędzić urlop i pozostawić bezpiecznie swoje mieszkanie, garaż czy piwnicę. Policjanci radzą, co zrobić i czego nie robić, by być bezpiecznym w czasie wakacji.

 

ABY OGRANICZYĆ MOŻLIWOŚĆ WŁAMANIA, MUSIMY:

- zadbać, aby mieszkanie nie wyglądało na puste. Najlepiej zaufać sąsiadowi i powierzyć mu swoje klucze, żeby włączał czasami światło, rozsuwał zasłony, wyjmował korespondencję ze skrzynki, zabrał reklamy spod drzwi,

- poprosić, aby sąsiedzi zwracali uwagę na osoby kręcące się pod drzwiami,
- przed wyjazdem odłączamy główny zawór wody, główny bezpiecznik prądu, sprawdzamy zabezpieczenie okien, a w szczególności górnych wywietrzników (tzw. lufcików), a na balkonie nie pozostawiamy rowerów, wózków lub sprzętu turystycznego,
- drzwi mieszkania zabezpieczamy co najmniej dwoma zamkami, najlepiej zasuwowymi,
- drzwi do komórki piwnicznej o konstrukcji ażurowej powinny być od wewnątrz obite płytą, względnie grubą tekturą uniemożliwiając w ten sposób penetrację wzrokową. Zamiast kłódki większą gwarancję daje zamek zasuwowy,
- bramę garażu zabezpieczamy co najmniej dwoma zamkami zasuwowymi zabudowanymi na wzmocnionej konstrukcji.
- warto już dziś pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkania. Pamiętajmy, że dobre ubezpieczenie to najlepsza rekompensata strat poniesionych w wyniku przestępstwa.

POZOSTAJĄC W DOMU - NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI NA WSZELKIE PODEJRZANE SYTUACJE

- obserwujmy mieszkania sąsiadów przez wizjer. Gdy na schodach pojawi się ktoś nieznajomy, zachowujący się podejrzanie – nie obawiajmy się „zapytać życzliwie” – kogo szuka, lub, czy można mu w czymś pomóc? Mając uczciwe zamiary, nie będzie miał nic przeciwko takiemu pytaniu. Jeśli będzie inaczej, to ma świadomość, że może zostać rozpoznany!
- nie naciskamy automatu domofonu bez usłyszenia znajomego głosu,
- każdorazowo zamykamy drzwi wejściowe do klatki schodowej,
- zwracajmy uwagę na domokrążców, osoby żebrzące, nieletnich kręcących się bez celu w klatkach schodowych lub na przyblokowych parkingach pomiędzy samochodami.

GDY WIDZIMY COŚ PODEJRZANEGO NIE CZEKAMY - DZWONIMY: 112 i 997

 

Więcej wakacyjnych porad znajdziesz TUTAJ

Powrót na górę strony