Nie dajmy się oszustom
Na legendę „o wnuczku potrzebującym pilnie pieniędzy” oszuści nabrali już niejedną osobę. Wczoraj po raz kolejny przestępcy dali znać i z oszczędności życia okradli mieszkańca dzielnicy Bytom – Stroszek. Apelujemy o rozwagę i ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.
Na legendę „o wnuczku potrzebującym pilnie pieniędzy” oszuści nabrali już niejedną osobę. Wczoraj po raz kolejny przestępcy dali znać i z oszczędności życia okradli mieszkańca dzielnicy Bytom – Stroszek. Apelujemy o rozwagę i ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.
Wczoraj po południu z 60-letnim bytomianinem skontaktował się telefonicznie mężczyzna podający się za jego wnuczka. Jak się okazało przedstawiający się jako bliski krewniak oszust, sporo wiedział o życiu mężczyzny i informację, jak chociażby to, że ma on wnuka w Niemczech skrzętnie wykorzystał. Wmówił łatwowiernemu 60-latkowi, że rozkręca biznes i pilnie potrzebuje 15 tysięcy euro na rozpoczęcie działalności. Żądana kwota przekraczała możliwości finansowe mieszkającego w Stroszku mężczyzny, jednak obiecał, że jakoś postara się dopomóc „wnuczkowi” i przekaże mu chociaż jej część. Uzgodnili też, że pieniądze odbierze wybierająca się akurat do Niemiec znajoma wnuka, a on sam zatelefonuje i poda termin zwrotu pożyczki. Po tej rozmowie, nie wyczuwając podstępu bytomianin poszedł do banku, wybrał oszczędności życia i wręczył je widzianej po raz pierwszy w swoim 60-letnim życiu rzekomej przyjaciółce wnuka, która zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zgłosiła się po pieniądze. Wyglądająca bardzo przyzwoicie pani w wieku około 50 lat zabrała kopertę z gotówką i ulotniła się, dziękując na odchodne za szybkie załatwienie sprawy. Gdy wnuk nie dotrzymał obietnicy i nie zadzwonił by określić sposób zwrotu długu, mieszkaniec Stroszka zatelefonował już tym razem do prawdziwego wnuka, przekonując się,że padł ofiara oszustów.
Wszystkie osoby, które mogą pomóc w ustaleniu sprawców tego przestępstwa prosimy o kontakt z policjantami z Komisariatu Policji V w Bytomiu przy Pl. Żeromskiego 8, nr tel. (032) 388 84 40 lub z najbliższą jednostką policji pod numerami 112, 997.
Aby uniknąć kradzieży bądź ataku ze strony przestępców, konieczne jest zachowanie podstawowych zasad ostrożności. Poniżej podajemy kilka rad, jak postępować, by nie stać się ofiarą przestępców. Zachęcamy osoby, których rodzice, dziadkowie albo sąsiedzi lub znajomi mieszkają samotnie, by rady te im przekazywały.
Jeśli jesteście Państwo w domu:
- zawsze zamykajcie drzwi wejściowe;
- kiedy jesteście sami, nie wpuszczajcie do mieszkania osób Wam nieznanych; bez otwierania drzwi dowiedzcie się kto i po co przyszedł, jeśli jest to przedstawiciel jakiejś instytucji czy firmy (np. administracji, elektrowni, gazowni), a macie telefon – sprawdźcie czy był on do Was kierowany;
- jeśli musicie kogoś wpuścić, nie zostawiajcie go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli Wam wtedy Wasi sąsiedzi;
- nie przeprowadzajcie żadnych transakcji z akwizytorami i inkasentami;
- nie przechowujcie w mieszkaniu dużych kwot pieniędzy ani wartościowych przedmiotów;
- jeżeli już chcecie je przechowywać w domu, to schowajcie je w miejscu trudno dostępnym;
- nie informujcie nikogo, którego dnia otrzymujecie emeryturę lub rentę, ile macie oszczędności i gdzie je przechowujecie;
Jeśli jesteście Państwo poza domem:
- unikajcie miejsc mało uczęszczanych, szczególnie w porze wieczorowo – nocnej;
- nie noście ze sobą dużych kwot pieniężnych – jeżeli już musicie, postarajcie się, aby towarzyszył Wam ktoś z rodziny bądź znajomych;
- aby maksymalnie utrudnić przestępcy wyjęcie przesyłek wartościowych umieszczajcie je na dnie torby aby ich wyjęcie sprawiło przestępcy trudności; bądźcie uważni, kiedy wokół Was nagle, bez powodu zrobi się tłoczno – to często używana przez kieszonkowców metoda odwracania uwagi.