Wiadomości

Projekt poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Data publikacji 11.12.2009

Dzisiaj na zaproszenie prezydenta Bytomia Piotra Koja, szef bytomskiej policji podinsp. Zbigniew Klimus uczestniczył w prezentacji pierwszego w Polsce automatycznego systemu zarządzania bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

Dzisiaj na zaproszenie prezydenta Bytomia Piotra Koja, szef bytomskiej policji podinsp. Zbigniew Klimus uczestniczył w prezentacji pierwszego w Polsce automatycznego systemu zarządzania bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Projekt jest realizowany dzięki współpracy firmy Lifor Sp. z o. o., autoryzowanego przedstawiciela i wyłącznego dystrybutora fotoradarów niemieckiej firmy Robot Visual Systems, z bytomską Strażą Miejską, Policją oraz Miejskim Zarządem Dróg i Mostów. Projekt ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz zaprezentowanie rozwiązań usprawniających pracę funkcjonariuszy przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów i czasu.

Pilotażowy projekt poprawy BRD (Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego) "Bezpieczny Bytom" to pierwszy w Polsce zintegrowany system do kompleksowej obsługi fotoradarów oraz automatycznego przetwarzania zarejestrowanych wykroczeń i tworzenia kompletnych dokumentacji mandatowych. System opiera się na czterech masztach usytuowanych w newralgicznych miejscach na terenie miasta Bytom przy ulicach:

- Wrocławskiej - maszt wyposażony jest w fotoradar MultaRadar CM (kamera o rozdzielczości 5 milionów pikseli, rozróżniający pojazdy osobowe od ciężarowych, mierzący prędkość pojazdom odjeżdżającym i nadjeżdżającym jednocześnie.)
- Chorzowskiej - maszt wyposażony jest w urządzenie pomiarowe TraffiStar RS520 -- mierzące i rejestrujące prędkość pojazdów oraz/lub ich wjazd na czerwonym świetle.
- Al. Jana Pawła II - maszt wyposażony jest w fotoradar MultaRadar C (kamera o rozdzielczości 2 milionów pikseli, rozróżniający pojazdy osobowe od ciężarowych, mierzący prędkość pojazdom odjeżdżającym i nadjeżdżającym jednocześnie.)
- Żołnierskiej - maszt wyposażony jest w fotoradar MultaRadar C (j/w),

Wewnątrz masztów zlokalizowanych przy ulicy Wrocławskiej i Chorzowskiej zostały dodatkowo zainstalowane kamery wysokiej rozdzielczości, które pozwalają Policji i Straży Miejskiej monitorować ruch drogowy 24 godziny na dobę.

Maszty wyposażone są w modemy UMTS (poprzez wykorzystanie sieci telekomunikacyjnej) lub podłączone są do sieci światłowodowej. Oba te rozwiązania pozwalają na transmisję zarejestrowanych wykroczeń bezpośrednio do centrum mandatowego zlokalizowanego w Bytomiu przy ul. Pułaskiego. Dane te mogą być przetwarzane poprzez zaawansowany program do opracowywania dokumentacji mandatowej we współpracy z SI CEPIK (System Informatyczny - Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców).
Wszystkie urządzenia w masztach zlokalizowanych w Bytomiu mogą być dodatkowo zdalnie sterowane, dzięki czemu możliwa jest m.in. zmiana ustawienia dozwolonej prędkości pojazdów, bieżąca analiza ruchu, czy wstrzymanie pomiarów.

Zintegrowany system do kompleksowej obsługi fotoradarów oraz automatycznego przetwarzania zarejestrowanych wykroczeń ma służyć zwiększeniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w miastach i gminach, w których codziennie dochodzi do kolizji i wypadków śmiertelnych.

Podczas pilotażu testowego systemu trwający od września do października br., zarejestrowano 14 000 wykroczeń przekroczenia prędkości i niedozwolonych wjazdów na czerwonym świetle.

W tekście wykorzystano materiały przygotowane przez UM Bytom.

Powrót na górę strony