Przestrzegamy przed złodziejem torebek
Z początkiem tego roku policjanci z Komisariatu III zatrzymali niespełna 17-letniego wyrostka wyrywającego kobietom torebki. Teraz funkcjonariusze poszukują innego „amatora” damskich torebek, który w rejonie Rozbarku okradł kilka kobiet. Osoby, które mogą pomóc w jego ustaleniu policjanci proszą o kontakt.
Z początkiem tego roku policjanci z Komisariatu III zatrzymali niespełna 17-letniego wyrostka wyrywającego kobietom torebki. Teraz funkcjonariusze poszukują innego „amatora” damskich torebek, który w rejonie Rozbarku okradł kilka kobiet. Osoby, które mogą pomóc w jego ustaleniu policjanci proszą o kontakt.
Kryminalni z komisariatu przy ulicy Rostka na początku stycznia zatrzymali pochodzącego z Śródmieścia mającego prawie 17 lat złodzieja, który w grudniu 2009 r. dopuścił się, co najmniej pięciu kradzieży torebek na szkodę kobiet. Wyrostek zgodnie z polskim prawem, jako osoba nieletnia został oddany do dyspozycji Sądu Rodzinnego i Nieletnich, który zadecyduje o jego dalszym losie. Gdy policjanci ustalali okoliczności tamtych kradzieży, w okolicy Rozbarku doszło do kolejnych tego typu zdarzeń, tym razem dokonywanych najprawdopodobniej przez nieco starszego sprawcę. W styczniu i pierwszych dniach lutego do policjantów z komisariatu przy ul. Rostka zgłosiło się osiem starszych kobiet, którym wyrwano torebki z rąk. Do kradzieży najczęściej dochodziło w soboty wieczorem – 4 przypadki. Pozostałe, poza jednym przypadkiem, kiedy do kradzieży doszło w piątkowe południe, miały miejsce również głównie wieczorem w czwartek i poniedziałek. Z ustaleń kryminalnych wynika, że sprawcą może być mężczyzna w wieku około 20 – 22 lat, szczupłej budowy ciała, mający około 175 cm. wzrostu, ubrany na ciemno.
Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu sprawcy tych kradzieży policjanci z Komisariatu III przy ul. Rostka 14 proszą o kontakt osobisty, bądź telefoniczny pod nr tel. (032) 283 57 10. Wiadomość można również przekazać do najbliższej jednostki Policji pod nr alarmowym 112 i 997.
Chcąc więc ograniczyć szansę stania się ofiarą ulicznego napadu należy przestrzegać poniższych zasad:
1.unikaj okazywania swojej zamożności, szczególnie przy poruszaniu się przez miasto pieszo lub środkami komunikacji publicznej;
2.nie noś wszędzie ze sobą rzeczy cennych, które nie są Ci potrzebne (np. wielofunkcyjny kalkulator, walkman, gry elektroniczne, drogi zegarek, droga biżuteria itp.). Unikaj też noszenia przy sobie dużej gotówki - duże transakcje można załatwiać przez Bank.
3.unikaj nocnych spacerów i podróży środkami komunikacji publicznej. Jeśli już musisz poruszać się nocą to omijaj ciemne zaułki, przejścia podziemne, nieoświetlone parki, czy dzielnice szczególnie niebezpieczne. Nie mając samochodu lub towarzystwa dobrych znajomych skorzystaj lepiej z taksówki, a poruszając się pieszo wybieraj drogi ruchliwe i dobrze oświetlone. Nie chodź też w nocy pod silnym wpływem alkoholu.
4.unikaj kontaktu wzrokowego z osobami obcymi, ale zawsze staraj się dyskretnie ocenić ich intencje.
5.nie pozwalaj nikomu obcemu, kto próbuje z tobą porozmawiać na ulicy, aby był bliżej jak na wyciągnięcie ręki. Jeśli musisz stanąć (np. na przystanku) to staraj się wybrać miejse, gdzie nie można zajść cię od tyłu czy niespodziewanie się do Ciebie zbliżyć.
6.przechodź na drugą stronę ulicy, gdy widzisz zbliżającą się do ciebie grupę ludzi, szczególnie w nocy. Unikaj też kontaktu z grupami osób nietrzeźwych.
7.nie zawieraj na ulicy szybkich znajomości i nie pozwalaj odprowadzać się do domu osobom obcym. Nie korzystaj też z ofert podwiezienia przez przypadkowo poznane osoby.
Więcej informacji, jak postąpić w sytuacji zagrożenia znajdziesz klikając TUTAJ