Wiadomości

Połowa wakacji - podsumowanie stanu bezpieczeństwa

Data publikacji 30.07.2010

Półmetek wakacji praktycznie już za nami. Policjanci podsumowują stan bezpieczeństwa, przede wszystkich najmłodszych mieszkańców miasta.

Półmetek wakacji praktycznie już za nami. Policjanci podsumowują stan bezpieczeństwa, przede wszystkich najmłodszych mieszkańców miasta.
Niestety musimy zacząć od tragiczniejszego zdarzenia, do którego doszło 17 lipca w Bytomiu – Szombierkach, gdzie w stawie utonął 13-letni chłopiec. W naszym mieście nie ma plaż i miejsc biwakowania, a mimo to policjanci kilkukrotnie musieli interweniować wobec osób, które kąpały się w „dzikich” stawach. Co gorsza, zdarzały się przypadki, że osoby łamiące zakaz kąpieli znajdowały się pod wpływem alkoholu. Jednego z takich właśnie „amatora” trunków i kąpieli odratowali strażacy, gdy zaczął tonąć w stawie przy ul. Celnej. Zupełną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazali się także dorośli, którzy pozwolili swoim pociechom wejść do wody w stawie przy ul. Chorzowskiej. Naruszenie zakazu kąpieli najczęściej kończyło się dla sprawców takiego wykroczenia mandatem w wysokości nawet do 250 złotych.
W przeciągu lipca na drogach Bytomia doszło do 12 wypadków komunikacyjnych, w których ucierpiało łącznie 13 osób. W jednym ze zdarzeń uczestniczyła 17-letnia dziewczyna. Innych przypadków, w których ucierałyby osoby małoletnie nie było.
Sporo czasu policjanci drogówki i prewencji poświęcili na udział w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą, mówiąc im o tym, jak bezpiecznie wypoczywać i jak unikać zagrożeń. Takie spotkania odbywały się już na długo przed rozpoczęciem wakacji, w szkołach i przedszkolach, a także na licznie organizowanych festynach.
Przed nami jeszcze miesiąc wakacji, więc policjanci zrobią wszystko, by czas przed powrotem do szkoły najmłodsi spędzili jak najbardziej bezpiecznie. Trzeba pamiętać, że eliminowanie zagrożeń, przypominanie o ich istnieniu dzieciom i przyswajanie im wiadomości na temat bezpiecznych postaw, to także bardzo ważna rola rodziców i opiekunów. Nie wolno o tym zapominać!

Powrót na górę strony